Izrada motiva Staparske ruže, Banatske šare i Solomonovog čvora tradicionalnim tehnikama tkanja i pustovanja, krasi naše kulturno nasleđe i čuva ga od zaborava, a donela je ženama iz Sombora, Pančeva i Sremske Mitrovice i priliku da svoje umeće pretvore u biznis.
Na završnom događaju projekta „Društveno-ekonomska afirmacija žena u uslovima pandemije“, potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Zorana Mihajlović, zajedno sa zamenikom ambasadora Kanade Brajanom Ebelom, uručila je sertifikate za 25 žena, koje su prošle obuke za radno osposobljavanje i izradu rukotvorina.
- Obuke koje su ove snažne žene prošle u cilju daljeg ekonomskog osnaživanja predstavljaju nastavak dobrih rezultata naše inicijative „1.000 žena“ u okviru koje smo dosad zajedno obezbedili radno angažovanje za 766 majstora starih veština. Osnaživanje je jedini put za dobrobit žena i jedan od ključnih faktora u smanjenju nasilja. Kao Koordinaciono telo radimo zajedno sa svim predstavnicima i udruženjima da donesemo zakone koji će stvoriti jednake uslove za uključivanje svih žena u društveni i politički život – rekla je Mihajlović.
Među polaznicama je 18 nezaposlenih, dok ostale rade u prosveti kao učiteljice i vaspitačice gde će svoje znanje nastaviti da prenose na mlađe generacije. Najveći broj njih je u dobi između 40 i 50 godina, ali ručnom radu nisu odolele ni dame u penziji ni studentkinje.
- Želimo da pomognemo ženama da usavrše tehniku, a njihovi proizvodi dostignu visoki kvalitet i budu spremni za plasman na tržištu. Dobra vest je da je Ministarstvu spoljnih poslova počelo opremanje jedne prostorije po ugledu na Srpski salon u Nemanjinoj 11 i nadamo se da će to doprineti da rukotvorine postanu sve prisutniji poslovni i diplomatski poklon ambasadorima i drugim visokim zvaničnicima koji dolaze u Srbiju – rekla je predsednica udruženja „Etno mreža“ Violeta Jovanović, koja je od ambasadora Izraela Jahela Vilana primila donaciju za nabavku vune za izradu rukotvorina.
Tokom prošle godine, Etno mreža je u saradnji s ambasadama Kanade, SAD, Izraela i Belgije pružila direktnu podršku više od 100 žena da se izbore sa posledicama pandemije, tokom kolonija u Somboru, Pirotu i Loznici a po prvi put učesnicama je pružena i socio-psihološka podrška stručnjaka, čiji saveti su ih podstakli da se osnaže i budu preduzimljive i svoje.