Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Darija Kisić Tepavčević uručila je danas, povodom obeležavanja Dana bezbednosti i zdravlja na radu u Srbiji, nacionalna priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu za 2020. godinu.
Na svečanosti u Klubu poslanika dodeljene su i nagrade za najbolje fotografije na takmičenju „Bezbednost i zdravlje na radu svuda oko nas za vreme COVID-19“.
Kisić Tepavčević je istakla da su briga o zaposlenima i stvaranje uslova za bezbedan i zdrav rad jedan od glavnih prioriteta rada tog ministarstva.
Ona je poručila da svakog dana treba da se podsećamo na to koliko je važno stvaranje bezbednih uslova rada i zdrave radne sredine, jer omogućavaju produktivan rad, a samim tim i bolje uslove života ne samo radnika, već i poslodavaca i društva u celini.
Ministarka je predočila da su u toku aktivnosti na izradi Nacrta zakona o bezbednosti i zdravlju na radu sa ciljem sprečavanja povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom.
Prema njenim rečima, donošenje ovog zakona značiće potpuno usklađivanje sa zakonodavstvom Evropske unije i ispunjavanje obaveza utvrđenih Nacionalnim programom za usvajanje pravnih tekovina EU.
Kisić Tepavčević je naglasila da je cilj da se zakonskim okvirima utiče na sprečavanje povreda na radu, kao i da se stvori jedno zdravo i podsticajno okruženje.
Jedna od mera za ostvarenje pomenutog cilja, kako je navela, jesu i pojačani inspekcijski nadzori koji su se pokazali kao veoma efikasni, s obzirom na to da je u 2020. godini zabeležen manji broj povreda na radu nego u 2019. godini.
Ministarka je rekla da je pojava novih rizika izazvanih koronavirusom jedan od izazova za to da se briga o zdravlju zaposlenih podigne na viši nivo.
Vodeći se time, Ministarstvo je početkom godine objavilo i Vodič za bezbedan i zdrav rad od kuće, koji poslodavcima daje praktične smernice i preporuke, poput obaveza i odgovornosti poslodavaca i zaposlenih, uslova koje radni prostor kod kuće treba da ispunjava, briga poslodavaca za zdravlje zaposlenih i odgovore na brojna druga pitanja, podsetila je ona.
Kisić Tepavčević je uputila poziv svim poslodavcima da što više promovišu bezbednost i zdravlje na radu kako bi zajednički, za dobrobit svih, radili na unapređenju stanja u ovoj oblasti.
Ona je izrazila zahvalnost svim dobitnicima priznanja na vrednom radu na očuvanju i unapređenju bezbednosti i zdravlja zaposlenih, sa željom da na tom zadatku istraju i u budućem radu.
Vršilac dužnosti direktora Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Dunja Radojičić navela je da su se, usled novonastalih okolnosti izazvanih epidemijom, uslovi rada značajno promenili.
Radojičić je ukazala na to da je u 2020. godini donet Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad radi sprečavanja i širenja ove zarazne bolesti.
Ona je ocenila i da će donošenje novog zakona o bezbednosti i zdravlja na radu doprineti, između ostalog, povećanju produktivnosti na radnom mestu, ekonomskog rasta i zapošljavanja i dovesti do poboljšanja funkcionisanja tržišta rada.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Matea Norčić Štamcar naglasila je da je u oblasti zdravlja i bezbednosti na radu Unija ima pravni okvir, koji pokriva maksimalni broj rizika uz minimalan broj propisa.
Prema njenim rečima, radnici u EU imaju pravo na visok nivo zaštite zdravlja i bezbednosti na radu kako je sadržano u evropskom stubu socijalnih prava, kao i prava na radno okruženje i prilagođavanje njihovih profesionalnih potreba, koje im omogućava duže učešće na tržištu rada.