Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, sastala se danas sa ambasadorkom NR Kine, Čen Bo, i sa njom razgovarala o aktuelnim projektima koje kineske kompanije realizuju u Srbiji, kao i mogućnostima nove saradnje u energetici i rudarstvu.
Mihajlovićeva je izvestila ambasadorku o statusu projekta „Kostolac B3“, koji realizuje kineska kompanija CMEC, kao i o saradnji sa kompanijama „Ziđin koper“ i „Ziđin majning“.
„Imamo odličnu saradnju sa svim kompanijama i Ministarstvo je tu 24 sata da pruži podršku, da se ugovorena dinamika radova poštuje, da sva dokumentacija bude u skladu sa našim zakonima i standardima zaštite životne sredine i da prevaziđemo izazove koje pandemija virusa korona nosi. Radujemo se otvaranju novog rudnika „Čukaru Peki“. Srbija je dobila četiri nova zakona u oblasti rudarstva i energetike, završavamo i novi investicioni plan, prostora za ulaganja u energetici je mnogo i kineske kompanije su dobrodošle“, poručila je ona.
Ambasadorka Čen Bo istakla je da su, pored infrastrukture, rudarstvo i energetika važne oblasti saradnje dve zemlje.
„Već smo postigli dobre rezultate, ali puno je potencijala za saradnju u budućnosti. Naši nacionalni ciljevi su zaštita životne sredine i zelena energetika. Kina ima visoke tehnologije za modernizaciju termoelektrana, kao i razvijene tehnologije za izgradnju vetro i solarnih elektrana. Tu smo da razmenjujemo iskustva i znanja. Kada je reč o poslovanju kineskih kompanija, nema dileme, nijednoj kompaniji nije dozvoljeno da krši domaće standarde i da radi mimo zakonskih regulativa“, rekla je Čen.