Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Država efikasno odgovorila na krizu izazvanu pandemijom

Forum
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da je Srbija u prethodnom periodu ostvarila veliki uspeh na dva fronta – u borbi za spas ekonomije i u borbi za zdravlje građana.

Mali je, obraćajući se učesnicima 28. Kopaonik biznis foruma, istakao da je država reagovala pravovremeno i efikasno definisanjem i sprovođenjem prvog i drugog paketa pomoći privredi i građanima, s ciljem smanjenja posledica pandemije koronavirusa, napomenuvši da je u toku realizacija i trećeg paketa.

Naša ekonomija je opstala uprkos ogromnoj svetskoj ekonomskoj krizi. Nismo imali crne scenarije, nije bilo masovnog otpuštanja i zatvaranja fabrika, niti problema sa nabavkom maski, respiratora i ostale medicinske opreme. Pokazali smo koliko smo otporni, naglasio je ministar.

On je podsetio na to da je država za tri paketa pomoći izdvojila približno osam milijardi evra, što čini više od 17 odsto našeg BDP-a, pre svega zahvaljujući odgovornoj fiskalnoj, ekonomskoj politici i činjenici da je Srbija imala četiri godine suficit u budžetu.

Prema njegovim rečima, država je na početku epidemije odmah reagovala i nabavila medicinsku opremu, ali i obezbedila sredstva za povećanje plata medicinskim radnicima, kao i za jednokratnu pomoć.

Ministar je istakao da je samo prošle godine Srbija uspela da izgradi dve kovid bolnice u rekordnom roku od četiri i po meseca, pri čemu je naveo podatak da je naša zemlja po broju revakcinisanih građana četvrta u Evropi, a peta po broju onih koji su primili samo jednu dozu.

Snaga jedne države sada je više nego ikada vezana za jačinu zdravstvenog sistema. Naši građani mogu da biraju između vakcina četiri proizvođača. Uspeli smo da promenimo imidž zemlje, a imamo i strance koji dolaze u Srbiju da se vakcinišu, naglasio je Mali.

Ministar je ukazao i na to da je Srbija prošle godine imala i jedan od najboljih rezultata po pitanju stope rasta na Starom kontinentu, uprkos pandemiji koronavirusa, istakavši da su ovakav rezultat naše zemlje prepoznale i svetske finansijske institucije.

Prema njegovim rečima, do uspeha je, između ostalog, došlo zahvaljujući teškim merama fiskalne konsolidacije koje je Srbija sprovela u prethodnom periodu.

Mali je rekao i da će, uprkos velikim ulaganjima i izdvajanjima države, javni dug ostati stabilan i na nivou ispod 60 odsto, odnosno ispod nivoa Mastrihta.

On je ukazao na to da je prošla godina bila uspešna i po pitanju stope nezaposlenosti, koja je pala na devet odsto u odnosu na rezultat iz 2019. godine, kada je bila 10,4 odsto, podsetivši na to da je nezaposlenost 2012. godine bila 25,9 odsto, što znači da svaki četvrti čovek u Srbiji nije imao posao.

Ministar je istakao da nije zabeležen pad ni kada je reč o stranim direktnim investicijama, pri čemu je naveo podatak da više od 60 odsto investicija u odnosu na region dolazi u Srbiju.

On je precizirao da je prošle godine bilo više od tri milijarde evra investicija u našu zemlju, što znači nova radna mesta, ulaganja i tehnologije, a govori i o tome da je poverenje investitora zadržano.

Mali je ukazao na to da se u doba svetske pandemije i sveprisutne neizvesnosti, država odlučila da izdvoji nikad veća sredstva za investicije u infrastrukturu.

Ministar je precizirao da su u budžetu za ovu godinu investicije 7,2 odsto našeg BDP-a, što je više od 430 milijardi dinara, i dodao da su predviđena i velika ulaganja u zdravstvo, pre svega za nastavak izgradnje bolničkih kapaciteta, ali i za izgradnju fabrike vakcina u saradnji sa UAE i Kinom.

On je rekao da jačanje lične potrošnje ostaje fokus srpske ekonomske politike, objasnivši da je politika povećanja penzija i plata osnova za rast životnog standarda građana Srbije i BDP-a.

Prema njegovim rečima, 2012. godine prosečna plata iznosila je 329 evra, dok je u martu ove godine bila 555 evra, a ide se ka tome da prosečna plata bude 600 evra da bismo ubrzano stigli i do 900 evra u naredne četiri godine.

Mali je napomenuo i da, uprkos pandemiji, država ne odustaje od plana „Srbija 2025“, što podrazumeva ulaganje dodatnih 14 milijardi evra za izgradnju auto-puteva, metroa, bolnica, turističkih kapaciteta, kanalizacione i vodovodne mreže.

On je naglasio i da je država sprovela važne promene radi olakšavanja funkcionisanja privrede, pre svega usvajanjem Zakona o fiskalizaciji i Zakona o e-fakturama, koji će početi da se primenjuju od 1. januara sledeće godine.

Ministar je najavio i da će Vlada Srbije 3. juna odlučivati o nastavku saradnje sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), uz napomenu da novi aranžman sa tom finansijskom institucijom neće biti finansijskog, već savetodavnog karaktera.

U protekla dva meseca definisali smo osnovne razvojne i reformske ciljeve, koji se odnose na reformu javnih preduzeća i Poreske uprave, na Zelenu agendu, odnosno na sve ono što treba da doprinese boljem i efikasnijem funkcionisanju naše ekonomije i podizanju životnog standarda građana, naglasio je Mali.

Ostali naslovi

Projekat podrške naučnicama iz dvojezičnih sredina
Srpska ekonomija
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije predstavilo je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, projekat "Bilingvalne STEM naučnice", namenjen pripadnicama nacionalnih manjina koje žele da se bave naukom, a govore maternji i srpski jezik
Nema gašenja elektrana
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da je zajednički cilj države, EPS-a i sindikata da EPS bude snažno, moderno i uspešno preduzeće i još jednom naglasila da neće biti gašenja termoelektrana
Mali predstavio izmene zakona o akcizama i o ličnoj karti
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali predstavio je danas poslanicima Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, koji treba da doprinese postizanju postepene harmonizacije akcizne politike u oblasti oporezivanja alkoholnih pića sa standardima Evropske unije
Er Srbija obnavlja letove do Dubrovnika, Splita i Bukurešta
Srpska ekonomija
Er Srbija će od 28. maja ponovo pokrenuti letove ka svojim destinacijama na hrvatskom primorju - Dubrovniku i Splitu. Letovi ka popularnim letovalištima u Dalmaciji obavljaće se dva puta nedeljno, ponedeljkom i petkom, dok će od 13. juna biti dodat i treći nedeljni let do Splita, nedeljom. Osim sezonskih ruta, Er Srbija će od 4. juna obnoviti i redovnu liniju do Bukurešta
Biram Srbiju u Sokobanji
Srpska ekonomija
Turistička organizacija Srbije je, u saradnji sa Turističkom organizacijom Sokobanje, organizovala studijsku posetu domaćih medija u cilju promocije kampanje posvećene domaćim turistima
Noćni barovi i klubovi dobijaju direktnu pomoć države
Srpska ekonomija
Vlade Srbije je, u saradnji sa Udruženjem noćnih barova i klubova (NOB), donela Uredbu o direktnoj i bespovratnoj pomoći barovima i noćnim klubovima pogođenim epidemijskim merama, kojima je poslovanje u potpunosti bilo onemogućeno
Novi savetodavni aranžman Srbije i MMF-a u junu
Srpska ekonomija
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Sebastijan Sosa rekao da bi novi savetodavani aranžman sa Srbijom trebalo da bude odobren i potpisan u drugoj polovini juna
Kopaonik biznis forum u hibridnom formatu
Srpska ekonomija
Ovogodišnji 28. Kopaonik biznis forum održava se u hibridnom formatu, od 24. do 27. maja
Kurs 117,5890 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5890 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Podrška EIB prioritetnim projektima Vlade Srbije
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić razgovarala je sa novim šefom regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Alesandrom Bragoncijem o nastavku saradnje i podršci te institucije prioritetnim projektima vlade