Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije predstavilo je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, projekat "Bilingvalne STEM naučnice", namenjen pripadnicama nacionalnih manjina koje žele da se bave naukom, a govore maternji i srpski jezik.
Na skupu u Palati Srbija učestvovalo je 11 bilingvalnih naučnica koje su u Srbiji završile srednje škole na nekom od jezika nacionalnih manjina, a nastavile su školovanje i karijeru u oblasti prirodnih takozvanih STEM nauka (nauka, tehnologije, inženjerstvo, matematika).
Cilj projekta je da se razbiju predrasude o nacionalnim manjinama, promovišu srednje škole u Srbiji u kojima se nastava odvija na više jezika, osnaže devojčice i devojke iz dvojezičnih sredina u odabiru budućih zanimanja u oblasti nauke i prirodnih predmeta, kao i da se podrže žene u nauci i promovišu njihova naučna dostignuća.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić izrazila je zahvalnost mladim naučnicama na njihovom doprinosu na polju prirodnih nauka, istakavši da je cilj projekta da država zajedno sa udruženjima građana promoviše bilingvalne STEM naučnice.
Čomić je, govoreći o ženama u nauci, podsetila na Emili Du Šatlet, koja je prevela Njutna i družila se sa filozofom Volterom, kao na Hipatiju iz Stare Grčke, koja je poznata kao prva žena u istoriji koja se bavila matematikom, astronomijom i filozofijom.
U razmaku od 2.000 godina, one su samo dve od mnogih žena koje su bile radoznale i želele su da saznaju odgovore o prirodi oko sebe. To nije namenjeno samo muškarcima, ali je tako izgledalo više hiljada godina, rekla je ministarka i naglasila da to više nije tako i da žene danas imaju mogućnost da se ostvare na polju naučnog istraživanja.
Profesor Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Jaroslav Katona rekao je da je poslednjih nekoliko godina značajno povećana potražnja za radnom snagom iz oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike i da Srbija ima velike projekte kao što su Petnica i Centar za promociju nauke, ali da i dalje nisu mobilisani svi potencijali srpskog društva.
On je naveo da je u tom smislu projekat bilingvalnih STEM naučnica dobar primer kako civilni sektor i lokalna zajednica mogu da se uhvate u koštac sa velikim temama kao što su multikulturalnost, STEM discipline i položaj žena u društvu.
Svetski dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj obeležava se od 2002. godine i promoviše bogatstvo različitih kultura, ali i važnost interkulturalnog dijaloga koji treba da obezbedi mir i održivi razvoj.