Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas da je povećanje energetske efikasnosti nacionalni cilj i da je reč o dugoročnom projektu koji će doneti korist i građanima i državi.
Mihajlovićeva je pojasnila da je to proces koji će trajati nekoliko godina, napomenuvši da je upravo završen konkurs za lokalne samouprave koje su imale sredstva u svojim budžetima za ove projekte.
Prema njenim rečima, one će sada raspisati dva javna poziva, od koji je jedan za kompanije koje će se baviti zamenom stolarije, krovova, individualnih ložišta, ali i izolacijom kuća i stambenih zgrada.
Potpredsednica Vlade je za RTS naglasila da će kriterijumi biti jasni i da neće biti dozvoljeno povećanje cena, već će u obzir doći samo kvalitetne i dobre firme sa realnim cenama.
Ona je rekla da se potom drugi javni poziv raspisuje za građane kako bi konkurisali za 50 odsto sredstava, koliko obezbeđuju država i lokalna samouprava, dok ostatak obezbeđuju građani, najavivši da se prvi ugovori između građana i lokalne samouprave očekuju u julu.
Do grejne sezone moramo videti prve rezultate. Naš nacionalni interes je da smanjimo potrošnju toplotne i električne energije, razgovaramo sa velikim međunarodnim institucijama. Neće ove godine imati novca za sve, ali je važno da građani znaju da hoćemo da pomognemo i da je ovo projekat koji će trajati nekoliko narednih godina, rekla je ona.
Potpredsednica vlade je, govoreći o odvajanju „Transportgasa“ od „Srbijagasa“, objasnila da je to početak reformisanja gasnog sektora, a da je gasifikacija jedan od važnih pravaca energetske tranzicije.
Mihajlovićeva je, takođe, ponovila da neće biti zatvaranja termoelektrana, pri čemu je izrazila uverenje da će ubrzo biti završen plan rada naših termokapaciteta do 2050. godine.
Prema njenim rečima, osnovno pitanje je kako ćemo termoelektrane učiniti takvim da proizvode energiju na održiviji način, kako da sačuvamo životnu sredinu i koliko novca treba da uložimo da bi termoelektrane emitovale manje štetnih materija.
Ona je demantovala navode o zatvaranju termoelektrana do 2030. godine, i poručila radnicima, koji čitav radni vek državi obezbeđuju energetsku bezbednost zemlje, da veruju svojoj državi.
Niko neće ostati bez posla, to se pokazalo i sada kada je došlo do podele delatnosti EPS-a i ODS-a. Zajednički i javno ćemo napraviti plan do 2050. godine, istakla je potpredsednica vlade i dodala da je suština da učinimo da termoelektrane budu održive.
Već gradimo puno objekata, EPS je investitor za mnoge bitne projekte. Veoma važan projekat je Kostolac B3, koji mora da se završi, a o svim drugim projektima u termosektoru moramo dobro razmisliti, sada nema plana da se oni grade, zaključila je Mihajlovićeva.