Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović održala je danas u Nišu sastanak sa načelnicima upravnih okruga u Srbiji na temu primene novih zakona iz delokruga rudarstva i energetike.
Reč je, pre svega, o Zakonu o energetskoj efikasnosti i Zakonu o korišćenju obnovljivih izvora energije i realizaciji projekata u ovoj oblasti.
Mihajlovićeva je istakla da se iz Niša kreće u realizaciju najvećeg projekta za podizanje energetske efikasnosti i mnogo veće korišćenje obnovljivih izvora energije, dodajući da je taj grad čvorište u infrastrukturi, bez koje nema razvoja, a to se odnosi na putnu, železničku, avio, ali jednako i na energetsku infrastrukturu.
Važno je da građani i građanke osete benefite zelene Srbije i razvijene Srbije, koja će manje trošiti električnu i toplotnu energiju i biti konkurentna, poručila je potpredsednica vlade, uz napomenu da su zato i doneta ova dva zakona koji se tiču svakog građanina.
Ona je prenela da je o tome danas najpre razgovarano sa načelnicima, a oni će dalje razgovarati sa lokalnim samoupravama, jer samo takav zajednički rad može da donese rezultat.
Ministarstvo će ispratiti ovaj projekat, za koji je završeno prijavljivanje lokalnih samouprava. Sada pravimo rang-listu, a nakon toga je ogroman posao na opštinama i gradovima, da relativno brzo, sredinom juna, raspišu javne pozive za privredne subjekte koji će se baviti zamenom stolarije, a zatim i drugi javni poziv za građane i građanke koji žele da učestvuju, navela je Mihajlovićeva.
Ona je podsetila na to da 50 odsto troškova plaća država sa opštinom, a 50 odsto domaćinstvo, uz napomenu da projekcije kažu da prve ugovore možemo imati krajem jula i početkom avgusta, dok do kraja godine možemo da vidimo i određene rezultate – zamenjene prozore i urađenu izolaciju.
Prema njenim rečima, nakon toga nam sledi masovnija realizacija o kojoj se razgovara sa međunarodnim institucijama, s obzirom na to da je reč o nacionalnom cilju za čiju će realizaciju sledeće godine biti opredeljeno minimum 100 miliona evra.
Mihajlovićeva je dodala da je razgovarano i o korišćenju solarnih panela, i dodala da je zakon pojednostavljen i da se sada u četiri koraka može postaviti panel.
To nije samo pitanje nižeg računa, već zelene energije i očuvanja životne sredine. Naša vizija je da do 2050. godine imamo 50 odsto energije proizvedene iz zelene energije. Da pokažemo da smo sposobni da sprovedemo ovako važne projekte koji će dati rezulat na nivou cele Srbije, poručila je Mihajlović.
Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski ocenila je da je ovo važna tema za sve lokalne samouprave i da je razgovarano o primeni zakona i njihovom efikasnom sprovođenju od strane lokalnih samouprava na terenu.
Grad Niš je aplicirao za projekat zamene stolarije i sređivanje fasada, a Ministarstvo nam je odobrilo i dva značajna projekta – za povećanje energetske efikasnosti za jednu osnovnu i jednu srednju školu. U narednim danima ćemo razgovarati o mogućnosti korišćenja geotermalne energije, imajući u vidu Nišku banju i potencijale ovog kraja, rekla je Sotirovski.
Načelnik Nišavskog okruga Petar Babović rekao je da je obaveza svih okruga da u narednom periodu ovu temu približe građanima i iskazao zahvalnost Mihajlović i celom timu na podršci u realizaciji projekata.
Načelnik Južnobačkog okruga Milan Novaković naveo je da se dugo pričalo o Zakonu o energetskoj efikasnosti i drugim zakonima, i ocenio da je sada, kada su oni doneti, na svim akterima da pomognu u njihovoj implementaciji.
Danas smo dobili korisne informacije o tome kako da na najefikasniji način sprovedemo sve što Zakon o energetskoj efikasnosti donosi. Imali smo izuzetnu saradnju sa ministarkom u prethodnom resoru, nema sumnje da ćemo i ove zakone uspešno sprovoditi kako bismo doneli benefite građanima Srbije, istakao je Novaković.
Načelnica Šumadijskog okruga Biljana Ilić Stanković rekla je da je sastanak bio veoma koristan jer je Srbija u procesu energetske tranzicije i zelene strategije, te da su ovi zakoni istorijski.
Ilić Stanković je dodala da ovakvi poduhvati govore o tome da dobro stojimo, uprkos krizi koja je mnogo više od zdravstvene.
Načelnik Borskog okruga Vladimir Stanković naglasio je da ovaj okrug ima odličnu saradnju sa Ministarstvom i u ime građana Majdanpeka preneo zahvalnost na ozbiljnim sredstvima kako bi se dom zdravlja i nova toplana sredili.
Drago mi je da su pokrenuti tako ozbiljni projekti koji će doprineti očuvanju životne sredine i manjem trošenju energije, rekao je Stanković.
Načelnik Raškog okruga Nebojša Simović poručio je da će se ovim projektima doći do običnog čoveka, radnika i zemljoradnika, koji će imati kvalitetniji život, jer sadašnje kuće nemaju dobru energetsku efikasnost i građene su u prošlom veku, od radničkih plata.
Načelnik Mačvanskog okruga Vladan Krasavac napomenuo je da ovi zakoni predstavljaju revoluciju za mačvanski kraj, kako zbog Jadra i budućeg rudnika litijuma, tako i zbog potencijala geotermalne energije.