Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je da će vlada danas odlučivati o novom aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji je savetodavnog, a ne finansijskog karaktera, što, kako je istakao, govori o poverenju izgrađenom sa tom finansijskom institucijom, ali i potvrđuje naš kredibilitet.
Mali je za RTS istakao da se ovaj aranžman pravi na 30 meseci, odnosno, trajaće od juna 2021. do kraja 2023. godine, a cilj je da nastavimo sa strukturnim reformama započetim u prethodnom aranžmanu, koji je završen u januaru ove godine.
Reč je o reformama javnih preduzeća, Poreske uprave, o sprovođenju zelene agende, kao i o primeni zakona o fiskalizaciji i o elektronskom fakturisanju. Dakle, razmatraćemo dalje korake koji treba da doprinesu povećanju konkurentnosti i efikasnosti naše privrede i ubrzanju ekonomskog rasta, naveo je on.
Prema njegovoj oceni, za Srbiju je takav aranžman veoma važan jer se više ne govori o fiskalnoj konsolidaciji i teškim merama, već o merama koje treba da dodatno pojačaju našu konkurentnost.
Kada su u pitanju bilo kakve reforme i izlazi se na međunarodna finansijska tržišta, veoma je važno da se zna da je MMF u nekoj zemlji i da je to prisustvo pre svega savetodavnog karaktera. To najviše potvrđuje koliko smo spremni da našu ekonomiju poguramo napred, naglasio je ministar.
On je objasnio da je Vlada već usvojila Strategiju upravljanja javnim preduzećima, ali da je potrebno još više raditi na njihovom osnaživanju, dodavši da se podstiče rast preko lične potrošnje, porasta plata, penzija, preko javnih investicija, jer imamo rekordna ulaganja.
Pored toga, kako je dodao, ulažemo u auto-puteve, revitalizaciju železničkih mreža, jer želimo da unapredimo i privatne investicije, rekao je on i dodao da ceo svet priča o tome da treba da se pronalaze novi izvori rasta.
Mali se osvrnuo na rast BDP-a od 1,7 odsto u prvom kvartalu, što je prema do sada prikupljenim informacijama, jedan od najboljih rezultata u Evropi, ali i na činjenicu da nam je, u odnosu na april prošle godine, industrijska proizvodnja veća 33,9 odsto, da je u maju svaki prihod u budžet bio veći od planiranog – od poreza na dodatu vrednost, na dohodak građana, na dobit i akciza.
Zbog svega toga očekujemo da ćemo drugi kvartal završiti sa rastom između 9 i 11 odsto, a to znači da ćemo sigurno ići na stopu rasta ove godine iznad šest procenata. Sa tom stopom, mi smo prvi u Evropi, istakao je ministar.
On je objasnio da je to potvrda svih preduzetih mera i sprovedene masovne vakcinacije, zbog čega se privreda gotovo u potpunosti otvorila, pri čemu više stope rasta znače i veći prostor za rast plata i penzija, kao i za dodatne investicije u infrastrukturu.
Sačekaćemo drugi kvartal, a ako stopa rasta bude viša od šest odsto, mislim da se otvara prostor i za povećanje plata i penzija. Lična potrošnja se pokazala kao veoma važan faktor održavanja nekog nivoa privredne aktivnosti tokom pandemije, a bitna je i za rast u budućem periodu.
Maksimalno ulažemo u infrastrukturu kroz javnu potrošnju, očekujemo da i privatni sektor u potpunosti otvori ekonomiju, da radi na maksimumu, ukazao je Mali, uz napomenu da je za prvih 56 sati od kada je omogućena onlajn prijava za podršku od 3.000 dinara za vakcinisane građane, prijavljeno 898.000 ljudi.
U ponoć, 4. juna počinje da radi i kol-centar za prijavu, koja je moguća do 15. juna. Odmah nakon toga krećemo sa isplatom, najavio je on, i podsetio na to da je u maju isplaćeno prvih 30 evra na račune 5,7 miliona građana, kao i da drugu uplatu mogu očekivati u novembru.
Isplatili smo prošle nedelje i naše građane na Kosovu i Metohiji, a naredne nedelje krećemo i sa trećom uplatom od 50 odsto minimalne zarade. Očekuje nas i uplata novca za nezaposlene, rekao je ministar.
Treći paket mera sprovodimo u dan i u dinar, kako smo i obećali. Nadam se i očekujem da će naša stopa rasta na kraju ove godine biti najveća u Evropi, što će biti ogroman uspeh svih građana Srbije, zaključio je Mali.