Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Saradnja sa EBRD na projektima u energetskom i rudarskom sektoru

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa novim direktorom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Zapadni Balkan Mateom Kolanjelijem o saradnji na projektima u energetskom i rudarskom sektoru, kao i novom strateškom okviru u ovoj oblasti.

Mihajlovićeva je Kolanjeliju poželela dobrodošlicu u Srbiju i istakla odličnu saradnju sa EBRD-om u prethodnom periodu, kako u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, tako i u Ministarstvu rudarstva i energetike.

Ona je iskazala zahvalnost ovoj međunarodnoj instituciji na podršci prilikom izrade novih zakona u rudarstvu i energetici, ocenivši da ima mnogo prostora za saradnju, budući da je cilj da se završe postojeći projekti i pokrenu novi.

U procesu smo izrade Integrisanog plana za klimu i energetiku, kao i nove Strategije razvoja energetike sa vizijom do 2050. godine, ukazala je ministarka.

Posvećeni smo stvaranju povoljnog poslovnog okruženja zarad priliva novih investicija. Naš cilj je zelena Srbija, zbog čega osnivamo Fond za energetsku efikasnost, želimo više energije iz obnovljivih izvora, predvideli smo aukcije i pojednostavili procedure za postavljanje solarnih panela, poručila je Mihajlovićeva.

Kolanjeli je istakao da Ministarstvo može računati na podršku EBRD-a u svojim naporima da unapredi rudarski i energetski sektor u Srbiji.

Odlično je videti vašu posvećenost u ovoj oblasti. Možete računati na jednaku posvećenost sa naše strane da nastavimo dobru saradnju. Posebne pohvale za pripremu Nacionalnog plana za klimu i energetiku, ali i napore da povećate proizvodnju iz obnovljivih izvora energije, naveo je on.

Sistem aukcija koji ste predvideli novim zakonom je najbolji alat za privlačenje novih investitora, ocenio je novi direktor EBRD-a  i dodao da se njime postižu dobri rezultati svuda, a veruje se da će tako biti i u Srbiji.

Na sastanku je bilo reči o projektima povećanja energetske efikasnosti, osnivanju Fonda za energetsku efikasnost, solarnim panelima i povećanju proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, kao i o projektima rekonstrukcije distributivne mreže, navodi se u saopštenju Kabineta potpredsednice vlade i ministarke rudarstva i energetike.

Ostali naslovi

Počeo sa radom kontakt centar za prijavu vakcinisanih građana za 3.000 dinara
Srpska ekonomija
Ministarstvo finansija Vlade Srbije saopštilo je da je u ponoć, 4. juna, počeo sa radom kontakt centar preko kojeg će vakcinisani građani, telefonskim putem, moći da se prijave za novčanu podršku države u iznosu od 3.000 dinara.
Rad RTGS sistema i Kliring sistema u devizama u maju
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i Kliring sistemu Narodne banke Srbije u maju, za 19 radnih dana, realizovano je ukupno 20,6 miliona plaćanja
Kurs 117,5684 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar vredi danas prema evru približno isto kao i juče, a zvanični srednji kurs iznosi 117,5684 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
U IPS NBS sistemu 3.598.048 transakcija
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365, za 31 dan u maju realizovano je 3.598.048 transakcija
Beč u borbi protiv nasilja
Srpska ekonomija
Grad Beč je odlučio da sledeće godine proširi paket mera za suzbijanje nasilja. U 2022. godini grad će investirati 10 miliona evra u borbu protiv nasilja, dakle tri miliona evra više nego što je predviđeno u budžetu za 2021. godinu
Mlekara Šabac gradi fabriku u Rusiji
Srpska ekonomija
Mlekara Šabac gradiće fabriku u Rusiji i u tome ima podršku Trgovinsko industrijske komore Ruske Federacije (TIK RF), dogovoreno je danas u Sankt Peterburgu na sastanku Marka Čadeža, predsednika Privredne komore Srbije (PKS) i Sergeja Katirina, predsednika TIK RF
Guverner Jorgovanka Tabaković o odgovoru Srbije na pandemiju
Srpska ekonomija
Guverner Jorgovanka Tabaković poručila je danas, na seminaru u organizaciji Konstituence Švajcarske, čiji je Srbija član, da je, zahvaljujući onom što je urađeno u prethodnih devet godina i našem snažnom odgovoru tokom pandemije, u Srbiji očuvano tržište rada, stabilnost i osnove dugoročnog rasta
Er Srbija na Terminalu 1 Međunarodnog aerodroma Džon F. Kenedi u Njujorku
Srpska ekonomija
Er Srbija od 3. juna za sletanje i poletanje koristi Terminal 1 Međunarodnog aerodroma DŽon F. Kenedi u Njujorku, umesto Terminala 4 na koji od 2016. godine sleću avioni srpske nacionalne avio-kompanije. Ovom promenom, Er Srbija se na Terminalu 1 pridružio najvećim međunarodnim avio-kompanijama koje opslužuju Njujork
Upravljanje vodama u skladu sa najvišim standardima jedan je od prioriteta Rio Tinta
Srpska ekonomija
Kompanija Rio Sava Exploration, ćerka firma kompanije Rio Tinto koja u Srbiji razvija projekat Jadar, danas je održala drugi Otvoreni sastanak sa predstavnicima NVO sektora i šire javnosti, kako bi nastavila transparentan dijalog sa svim zainteresovanim stranama i pružila odgovore na pitanja u vezi sa projektom Jadar
Borba protiv sive ekonomije povećava kvalitet života u lokalnoj zajednici
Srpska ekonomija
Vlada Srbije saopštila je da je, uz 60 automobila i 12 stanova za najsrećnije učesnike, u prethodnom ciklusu nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" devet najaktivnijih opština i gradova osvojilo po 20.000 evra za lokalna ulaganja po izboru građana