Uz pomoć Crowdsourcing-projekta Bečki muzej želi svoju zbirku razglednica da učini dostupnom za javnost. Konkretno, traže se dobrovoljci koji će istorijske tekstove sa razglednica transkribovati i delom prevoditi.
U Bečkom muzeju se nalazi oko 2.000 topografskih razglednica sa ličnim porukama. Od toga, njih 250 nisu na nemačkom već na češkom, engleskom, francuskom, mađarskom, slovačkom, hrvatskom, slovenačkom i holandskom jeziku. Zbirka obuhvata period od oko 1885. godine do nedavne prošlosti.
Dugo se u procesu istraživanja nije obraćala pažnja na pošiljaoce ili samo ako su bile u pitanju poznate ličnosti. Sada je cilj razglednice posmatrati kao predmete u celini a ne samo kao oslikan motiv. U okviru projekta posebno će se obratiti pažnja na adrese, sadržaj teksta kao i način slanja.
Poruke se često sastoje samo od formalnih pozdrava iz nekog mesta, ali često sadrže i istorijski vredne informacije o tome zbog čega neko šalje razglednicu, koji pogledi na grad i mesta su bili atraktivni ili jednostavno kako se komuniciralo.
Ovaj deo projekta radiće se godinu dana, dok će tekstovi unošenjem u muzejsku datoteku biti sačuvani i kasnije formiranjem online-izdanja biti dostupni široj javnosti. Izložba o rezultatima dešifrovanja tekstova planirana je za 2023. godinu.
Na stranici Crowdsourcing Wien Museum postavljene su sve razglednice koje treba transkribovati. One mogu da se sortiraju prema vremenskom periodu, jeziku i statusu (neobrađene, obrađene). Nakon registracije sa E-Mail-adresom svako može da pristupi projektu, da dešifruje tekstove ili delove teksta na razglednici, otkuca ih i eventualno prevede. Započete razglednice kasnije mogu od strane drugih saradnika da budu dovršene ili korigovane.