Povodom jednog od najvećih srpskih praznika, Vidovdana, na inicijativu ministarke kulture Maje Gojković, u Konaku kneginje Ljubice izložena je jedna od najpoznatijih slika u istoriji srpske umetnosti i kulture „Kosovka devojka” Uroša Predića.
U saopštenju Ministarstva kulture navodi se da je slika nastala na osnovu crteža iz 1914. godine, a kao inspiracija za ovo čuveno delo Urošu Prediću poslužila je istoimena narodna pesma, koju je smatrao jednom od najlepših u istoriji srpske književnosti.
Gojković je u Konaku kneginje Ljubice istakla da ova slika na poseban način prikazuje dostojanstvo, čast i veliku ljubav prema otadžbini, i dodala da boje i likovi koji se nalaze na njoj mogu da sažmu svu tugu jednog naroda.
Prema njenim rečima, ova slika je u stvari univerzalno delo koje prikazuje sva stradanja srpskog naroda kroz našu istoriju, a sa druge strane dostojanstvo i našu odlučnost da se uvek i iznova rađamo.
Ona je iskazala zahvalnost predstavnicima Grada Beograda i Muzeja grada Beograda na tome što su prihvatili njenu inicijativu da na današnji dan Beograđanima, ali i svim ostalim posetiocima Beograda, ekskluzivno prikažu sliku „Kosovka devojka”.
Gojković je podsetila na to da je model, odnosno uzor i inspiracija Urošu Prediću kada je slikao „Kosovku devojku”, bila prelepa Beograđanka Leposava Stanković, koja je u glavnom gradu Srbije živela do 1995. godine, a u „Politici” je na dan njene smrti izašao tekst sa naslovom „Umrla je kosovka devojka“.
Potpredsednica Vlade je naglasila da je ponosna na politiku koja razvija i obnavlja kulturu sećanja, uz ocenu da deo kulture sećanja mora da bude i jedan ovakav čin – prikazivanje predivnih slika koje su nastale kroz delove naše istorije, a to je svakako i „Kosovka devojka“ za koju možemo da kažemo da je „srpska Mona Liza“.
Ona je navela da je ova slika bila toliko popularna da je njena reprodukcija bila i na razglednicama koje su svojevremeno prodavane u humanitarne svrhe, i podsetila na to da je ovu sliku poručilo Kolo srpskih sestara, žensko društvo osnovano 1903. godine u Beogradu, koje se bavilo humanitarnim radom.
Gojković je prenela i da je sa direktorkom Muzeja grada Beograda Jelenom Medaković razgovarala o rekonstrukciji i adaptaciji novog prostora ove ustanove.
Prema njenim rečima, pripreme su u toku i u nekoliko narednih godina očekuje se završetak rekonstrukcije i adaptacije novog prostora, da Muzej grada Beograda dobije novu zgradu i „Kosovka devojka“ svoje stalno mesto, odnosno da bude u stalnoj postavci.