Da je beton država bio bi treći najveći odašiljač efekta staklene bašte u svetu, posle Kine i SAD. Zbog čega je taj materijal, ključan za građevinske radove, toliko štetan za planetu?
Cement je najkorišćeniji materijal u svetu jer se svake sekunde koristi za proizvodnju betona u proseku 150 tona, a u svetu ga se izlije godišnje oko 14 milijarda kubnih metara.
Samo proizvodnja cementa čini sedam posto globalne emisije ugljen dioksida, triput više nego što, primera radi, proizvede vazdušni saobraćaj, preneo je Seebiz.
"To je više od celokupnih emisija Evropske unije ili Indije, tek nešto manje od Kine i SAD-a ", rekla je Valeri Mason-Delmot (Valerie Masson-Delmotte), članica UN Međuvladinog panela za klimatske promene.
S obzirom na širenje urbanizacije u Africi i Aziji, može se očekivati da će korišćenje tog elementarnog građevinskog materijala samo rasti.
Cement je građevinski materijal koji vezuje drobljeni kamen u betonu. Primarno se dobija pečenjem lapora i krečnjaka u fini prah. Kad se zagreva, u pećima se proizvodi CO2. Paralelno s proizvodnjom tone cementa, proizvede se otprilike i tona ugljen dioksida.
Industrija proizvodnje betona želi biti ugljendioksidno neutralna do 2050. godine, a do 2030. da smanji postojeću emisiju za trećinu. To bi do kraja decenije planetu poštedilo pet milijarda tona ugljen dioksida.
Predlažu se promene poput recikliranja starog betona i zamena ugljovodonika u pećima biogorivom.
Velika postrojenja kaskaju, ali na drugoj strani nekoliko start-apova osmislilo je nove načine za smanjenje emisije.