Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je da naša zemlja ima jasan cilj i viziju, a to je da sprovede energetsku tranziciju i da ima održivo, zeleno rudarstvo, ali i da ujedno čuva životnu sredinu.
Mihajlović je, učestvujući na 11. međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima Srbije, istakla da se o rudarskom sektoru nije dovoljno govorilo, iako je to jedna od važnih oblasti za razvoj i budućnost.
Srbija je bogata mineralnim sirovinama koje su kritične u procesu energetske tranzicije i bez kojih nije moguć razvoj privrede u svetu, rekla je ona, dodavši da je učinjeno mnogo u prethodnih godinu dana kada je izmena zakonodavnog okvira u pitanju.
To je prvi korak ka energetskoj tranziciji u koju smo zakoračili, možda nešto kasnije nego druge države, ali imamo jasan cilj i viziju, a to je da sprovedemo tranziciju i da imamo održivo, zeleno rudarstvo, uz očuvanje životne sredine, ponovila je potpredsednica Vlade.
Takođe, kako je dodala, cilj je da u narednim godinama i decenijama obezbedimo dovoljno energije i ostanemo energetski bezbedni kako bismo mogli da planiramo dalji privredni rast i razvoj.
Prema njenim rečima, pored izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, Ministarstvo rudarstva i energetike definisalo je investicioni plan.
Moramo da budemo deo globalnih napora protiv klimatskih promena, ali i deo globalnog procesa energetske tranzicije i Zelene agende, bez obzira na otpore koji postoje na svim nivoima, dodala je potpredsednica Vlade.
Prema njenim rečima, vrednost overenih rezervi mineralnih sirovina u našoj zemlji jeste 250 milijardi evra, i to nije samo litijum, već i bakar, zlato i druge kritične sirovine bez kojih nema Zelene agende i energetske tranzicije.
Da li ćemo i na koji način eksploatisati litijum ili neke druge sirovine zavisi od države, koja je definisala zakone, ali i od građana koji prvo treba da budu informisani o svemu, a onda i da budu svesni značaja modernog, održivog rudarstva koje se razvija samo uz sve standarde zaštite životne sredine, ukazala je Mihajlović.
Ona je rekla da su kritične sirovine danas jednake nafti, potražnja će biti sve veća, a naša dužnost je da znamo kojim količinama raspolažemo, da istražimo i, ako se odlučimo za eksploataciju, da to bude jedino u okviru svih standarda zaštite životne sredine.
Potpredsednica Vlade je istakla da predstoje veliki izazovi, ali i mogućnosti, i da je neophodno da se donesu odluke uprkos svim neargumentovanim napadima i politizaciji, jer će odluke koje se danas donesu uticati na generacije ispred nas.