Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali izjavio je da je naša zemlja brzom reakcijom uspela da održi makroekonomsku stabilnost u vreme pandemije, što je za privredu bilo od izuzetnog značaja.
Mali je nakon predstavljanja „Bele knjige“ za 2021. godinu Saveta stranih investitora, naglasio da smo kroz ovu krizu pokazali kako odgovorna država funkcioniše i ujedno napravili most poverenja između nas i privrede, te sada njeni predstavnici znaju da će država pomoći ako se za tim ukaže potreba.
On je objasnio da je za privrednike najvažnije da nema iznenađenja, da imaju predvidljivost u poslovanju, stabilnost kursa i drugih ekonomskih parametara, istakavši da zajednički prate i razmatraju kako da se reaguje na efekte potencijalne energetske krize i na inflaciju.
Ministar je podsetio na to da se već godinama unazad uvažavaju preporuke investitora i struke po pitanju unapređenja poslovanja, a jedna od njih je i rasterećenje oporezivanja rada.
Resorno ministarstvo na tome radi već tri godine. Iz godine u godinu smanjujemo poreze i doprinose na rad, a gledamo kako da ceo poreski sistem pomerimo u tom pravcu da se više oporezuju rezultati koji su ostvareni iz poslovanja, naveo je Mali.
On je dodao i da će Srbija, i pored osam milijardi evra podrške privredi i građanima, do kraja godine imati javni dug na nivou od 58,2 odsto u odnosu na BDP, dok će sa druge strane imati sedam odsto privrednog rasta.
Prema njegovim rečima, mi sada imamo jednu od najviših stopa rasta privrede u Evropi ove godine, nezaposlenost koja se nije povećala, a u prvih deset meseci imamo 3,1 milijardi evra stranih direktnih investicija u našu zemlju.
Ministar je, govoreći o budžetu za narednu godinu, poručio da Srbija ne odustaje od svojih ekonomskih ciljeva, a jedan od važnijih su velike kapitalne investicije, kao jedan od stubova našeg razvoja.
Naime, kako je ponovio, predviđeno je 486 milijardi dinara iz budžeta za 2022. godinu za kapitalne investicije, a njima se upošljava građevinska industrija i celo okruženje čini atraktivnijim za ulaganja.
Takođe, od sledeće godine uvećava se minimalna zarada za 9,4 odsto, penzije se povećavaju za 5,5 procenata, plate u javnom sektoru u proseku za 7,3 odsto, a nastavlja se i smanjenje opterećenja na plate na teret poslodavaca, ukazao je Mali.
On je najavio i uvođenje novog sistema e-fiskalizacije, što će, zajedno sa uvođenjem e-faktura doprineti boljoj borbi protiv sive ekonomije.
Do danas smo na račune 15.000 firmi uplatili novac za subvencije za nabavku fiskalnih kasa. Uvođenje e-fiskalizacije privredu ne košta ništa, a prema podacima Privredne komore Srbije godišnje joj štedi približno 10 miliona evra, objasnio je ministar.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre rekao je da 68 odsto firmi u Savetu stranih investitora dolazi iz EU, i istovremeno podvukao da je Unija posvećena evropskoj perspektivi Srbije.
Srbija ima veoma pozitivne makroekonomske rezultate uprkos teškoj situaciji zbog pandemije, ukazao je on i čestitao našoj zemlji na tome.
Prema njegovim rečima, Srbija je sve bliža EU, budući da je više od 60 odsto trgovinske aktivnosti vezano za Uniju, odakle stiže i najviše stranih direktnih investicija, oko 68 odsto.
Žiofre je rekao da EU dosta ulaže u Srbiju, kroz 200 miliona grantova i kreditna sredstva Evropske investicione banke za infrastrukltirne projekte u Srbiji, naglasivši da EU želi više inovativnih proizvoda i sprovođenje zelene agende, kao novog modela rasta u budućnosti.
Predsednik Saveta stranih investitora Majkl Mišel naglasio je da nema povratka na stari način poslovanja i da napredne tehnologije treba da postignu puni potencijal.
Savet stranih investitora (FIC) svake godine izdaje publikaciju „Bela knjiga“. U njoj je analizirano devet oblasti koje su izabrane kao prioritetne i date su preporuke usmerene na njihov razvoj kako bi se podržao privredni rast i poboljšao životni standard građana Srbije.
U publikaciji za 2021. godinu u oblasti poreza se kao poboljšanje navode izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost i usvajanje jedinstvenog Pravilnika za PDV, kao i činjenica da je Zakon o porezu na dobit pravnih lica usaglašen sa zakonima kojima se uređuju alternativni investicioni fondovi.
„Bela knjiga“ je prvi put objavljena 2003. godine, kao sveobuhvatan skup preporuka za unapredenje poslovne klime u Srbiji u najrazličitijim oblastima.