Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Srpska gejming industrija raste

Beograd
Foto: Boban Ristić,PKS
Srpska ekonomija

Industrija video-igara Srbije zabeležila je u 2024. godini rast prihoda od čak 22 odsto, istaknuto je na predstavljanju novog godišnjeg izveštaj o industriji video-igara Srbije u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Sedmu godinu zaredom, Asocijacija industrije video-igara Srbije objavljuje godišnji izveštaj o stanju domaće gejming industrije, a novo istraživanje pokazuje da iako u 2024. i dalje postoje problemi koji su ostali posle kovida, industrija video-igara Srbije uspela je da očuva stabilnost.

Izveštaj, između ostalog, pokazuje da je ostvareno više od 200 miliona evra prihoda, da ima 4.500 profesionalaca u ovoj industriji kod nas, od kojih trećinu čine žene i da je na čelu svih timova 30 odsto žena, te da su u 2024. godini objavljene 44 igre dok su u razvoju 84.

Jelena Jovanović, savetnica predsednika PKS i sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo PKS, ističe da je važno raditi donošenju strategija i akcionih planova za razvoj gejming industrije u cilju razvoja ovog sektora.

„Ovaj sektor je mlad i napreduje iz godine u godinu. Sve više mladih prilazi ovoj industriji zato što je to industrija koja je horizontalno povezana, a to znači da ne učestvuju samo programeri u stvaranju neke video igre, nego i scenografi, producenti... Ono što razlikuje sve svetske igrice, to je priča, a naše igre imaju sve bolju i bolju priču“, rekla je Jovanović. 

Mihajlo Jovanović-Džaril, direktor Asocijacija industrije video-igara Srbije kaže da najnoviji izveštaj o stanju srpske gejming industrije potvrđuje nastavak rasta prihoda i broja zaposlenih, što je, kako ocenjuje, izuzetno ohrabrujuće. 

„Ipak, prvi put beležimo i blagi pad broja studija koje aktivno rade na razvoju igara. Promene u strukturi industrije ukazuju na evoluciju našeg ekosistema, zbog čega je važno da strateški pristupimo podršci i zrelim kompanijama i onima koje tek ulaze na scenu kako bismo očuvali dinamičan i održiv razvoj celokupne industrije”, istakao je Jovanović-Džaril.

Izveštaj, koji obuhvata podatke iz 2024. godine, pokazuje da je 15 najuspešnijih gejming kompanija prihodovalo 214 miliona evra, da 55 odsto kompanija razvija originalne proizvode, te da su igre proizvedene u Srbiji (iako su neke nastajale i na drugom mestu) kupljene ili preuzete skoro 300 miliona puta. Porastao je i broj zaposlenih žena u industriji, koji sada iznosi 31 odsto, što Srbiju pozicionira među evropske lidere po broju ženskih gejming profesionalaca.

Kristina Janković Obućina, senior menadžerka za ekosistem Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA) i urednica izveštaja, ukazuje na značajan podatak iz izveštaja:
„Posebno značajan podatak jeste da samo 10 odsto ukupnog prihoda koji je generisalo 15 najuspešnijih kompanija dolazi od kompanija u vlasništvu domaćih osnivača, što istovremeno ukazuje na snažnu globalnu integraciju našeg ekosistema, ali i na potrebu za jačanjem kreiranja vrednosti lokalno. Ovi pokazatelji predstavljaju novo poglavlje u načinu na koji razumemo, podržavamo i razvijamo našu industriju”.

Istraživanje pokazuje i da čak 78 odsto gejmerskih studija upotrebljava veštačku inteligenciju u svom poslovanju, kao i da jedan gejming profesionalac u istoj kompaniji radi prosečno oko pet godina.

Teodora Rodić, menadžerka za digitalna rešenja, startape i inovacije za jugoistočnu Evropu, PwC Srbija, objašnjava razloge za rast gejming industrije u Srbiji.

"Naša gejming industrija jeste ostvarila rast i ove godine i to od 22 odsto sa ukupnim prihodom od 214 miliona evra. Ali ako malo dublje uđemo u ovu cifru videćemo da je taj rast oblikovan nekim dodatnim faktorima i da su na njega uticali i neki globalni događaji koji su se prelili i na naše tržište. Konkretno, strane kompanije, pogotovo one sa velikim brojem zaposlenih ruskih državljana, trenutno imaju veće učešće na našem tržištu i to je značajna promena u našoj industriji koja je do sada bila prvenstveno fokusirana na rast i uspeh lokalnih studija“, navela je Rodić.

Prezentaciju novog godišnjeg izveštaja o gejming industriji Srbije organizovali su Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA), uz podršku ekspertskog tima PwC i PKS.

 

Ostali naslovi

Bečke festivalske nedelje 2025.
Srpska ekonomija
Od 16. maja do 22. juna 2025. godine u glavnom gradu Austrije se održava savremeni festival umetnosti „Bečke festivalske nedelje“ (Wiener Festwochen). Manifestacija donosi više od 40 pozorišnih i muzičkih produkcija, instalacija i zajedničkih projekata, uključujući jedanaest svetskih premijera i deset sopstvenih produkcija
Uplata drugog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2025. godinu
Srpska ekonomija
Sekretarijat za javne prihode obaveštava poreske obveznike – fizička lica, preduzetnike i pravna lica da je 15. maj rok za uplatu obaveze za drugi kvartal godišnjeg poreza na imovinu za 2025. godinu
Pint of Science 2025. u Beču
Srpska ekonomija
Za sve koji žele da razumeju nauku postoji događaj koji se jednom godišnje u maju odžava u brojnim zemaljama i gradovima širom sveta – festival „Pint of Science“ („Nauka u krigli“ ili „Čaša nauke“). I Beč je sa svojim istraživačima i naučnicima spreman za ovogodišnju globalnu inicijativu od 19. do 21. maja
Izložba Pobeda i sloboda u Domu Vojske Srbije
Srpska ekonomija
Povodom obeležavanja 80 godina od završetka Drugog svetskog rata, u Velikoj Galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu je otvorena izložba „Pobeda i sloboda” u organizaciji Medija centra „Odbrana” Uprave za odnose sa javnošću, u okviru programa obeležavanja ovog jubileja. Izložba koja podseća i na datum osnivanja Doma Jugoslovenske armije – 8. maj 1946. godine, biće otvorena do 8. jula
Beograd domaćin vodećeg regionalnog i međunarodnog festivala o veštačkoj inteligenciji
Srpska ekonomija
Srbija ovog juna (2-10. jun) postaje regionalni i međunarodni centar za razmenu znanja, ideja i vizija u oblasti veštačke inteligencije, zahvaljujući održavanju AI Week-a, festivala koji okuplja lidere iz industrije i startap zajednice iz cele Evrope
Program za osnaživanje mladih talentovanih žena
Srpska ekonomija
Međunarodni projekat „Her frame“, koji se bavi rodnom nejednakošću u oblasti medijske umetnosti i filmske industrije na Zapadnom Balkanu, započet je otvorenim pozivom usmerenim ka mladim umetnicama i rediteljkama koje žele da unaprede svoje znanje i veštine, uz podršku renomiranih stručnjaka iz sveta filma, kroz onlajn radionice i mentorski program
Susret evropskih diplomata i lidera bilateralnih poslovnih organizacija u okviru CEBAC-a
Srpska ekonomija
U prestižnom hotelu The Bristol danas je održan ekskluzivni radni doručak Saveta evropskih poslovnih udruženja i privrednih komora u Srbiji (CEBAC), koji je okupio istaknute diplomate i predstavnike evropske poslovne zajednice
 Inovacije iz laboratorije spremne za privredu
Srpska ekonomija
Drugi sajam inovacija „Nauka u akciji“ održan u Institutu za primenu nuklearne energije (INEP) okupio je brojne istraživače, privrednike i predstavnike institucija. Na sajmu  je predstavljeno ukupno 17 projekata i usluga iz tri renomirane naučne institucije – INEP-a, Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) i Instituta za medicinska istraživanja (IMI)
Specijalistička obuka vojnika i budućih podoficira RV i PVO
Srpska ekonomija
U Centru za obuku Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici u toku je specijalistička obuka vojnika na dobrovoljnom služenju vojnog roka generacije „mart 2025“ i polaznika druge klase Kursa za podoficire
Niška NeoMedica širi poslovanje na Severu Afrike
Srpska ekonomija
Kompanija NeoMedica, domaći inovator u oblasti dijagnostičkih testova, potpisala je Memorandum o razumevanju sa strateškim partnerom u Alžiru, čime je ozvaničen početak zajedničkog ulaganja u lokalnu proizvodnju „Naissa“ testova