Od 14. do 16. maja 2025. godine Beograd je bio domaćin 9. Međunarodnog foruma o javno-privatnom partnerstvu i infrastrukturi, koji je organizovala Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) u saradnji sa Vladom Republike Srbije. Tokom tri dana Forum je okupio više stotina učesnika iz celog sveta, predstavnike vlada, međunarodnih organizacija, privatnog sektora, akademske zajednice i civilnog društva.
Forum je svečano otvoren 14. maja, uz uvodna obraćanja Tatiane Molcean, podsekretarke Ujedinjenih nacija, Adrijane Mesarović, potpredsednice Vlade i ministarke privrede Republike Srbije i Aleksandra Šapića, gradonačelnika Beograda.
Održan je i ministarski okrugli sto na visokom nivou, kojem su prisustvovali ministri iz Brazila, Crne Gore, Grčke, Senegala, Turske i Srbije, koji su diskutovali o značaju javno-privatnog partnerstva u izgradnji klimatski otporne i održive infrastrukture.
Poseban doprinos programu Foruma dao je kulturni događaj održan drugog dana Foruma u Zadužbini Ilije M. Kolarca, pod pokroviteljstvom kompanije PPP Investment, a na inicijativu UNECE. U prepoznatljivom ambijentu Kolarca gosti iz inostranstva i zemlje imali su priliku da uživaju u duhu kulturne baštine Srbije i nastupima akademskog hora Collegium Musicum, Beogradskog kamernog orkestra i ansambla „Kolo“, koji je izveo igre iz Šumadije i vlaški splet.
Na „Infrastructure Award 2025“ predstavljeni su najuspešniji JPP projekti ocenjeni prema međunarodnoj PIERS metodologiji. Projekat javnog prevoza u Beogradu, realizovan kroz javno-privatno partnerstvo, osvojio je drugo mesto, treće mesto pripalo je projektu iz Brazila, a pobednički projekat ove godine pripao je državi Senegal. Među finalistima su bili i projekti iz Sjedinjenih Američkih Država i Uzbekistana. Ovaj uspeh potvrđuje da je Beograd prepoznat kao primer dobre prakse u planiranju, sprovođenju i evaluaciji JPP modela usklađenih sa ciljevima održivog razvoja.
Ključne poruke Foruma su da javno-privatno partnerstvo predstavlja moćan alat za postizanje ciljeva održivog razvoja, posebno u kontekstu klimatskih izazova, digitalne transformacije i inovacija u javnim uslugama. Na tematskim sesijama i panelima diskutovalo se o prioritetnim temama kao što su digitalne i zelene tranzicije, primene veštačke inteligencije u JPP projektima, kao i u razvoju inkluzivnih, rodno odgovornih i finansijski održivih modela infrastrukture.
„Ciljevi održivog razvoja su u stvari samo ciljevi zdravog razuma, i moramo ih svakodnevno ostvarivati. Danas ne možemo sa sigurnošću predvideti kojim tehnologijama i uslugama ćemo dostizati ciljeve i prevazilaziti izazove, ali jedno je sigurno, javno-privatno partnerstvo će biti jedan od najznačajnijih alata za to“, zaljučio je na poslednjem panelu Obrad Tadić, direktor Smart energy investment.