Vazduhoplovna akademija, škola koja obrazuje stručne kadrove za civilno i vojno vazduhoplovstvo, obeležava stogodišnjicu svog postojanja i 22. septembra, sa početkom od 12 časova, na svom aerodromu u Vršcu organizuje veliki međunarodni aero-miting.
Na najvećem civilno-vojnom aero-mitingu ove godine u Srbiji učestvuje preko 50 letelica Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, nacionalne avio-kompanije Er Srbija, kao i privatnih avio-kompanija i sportske avijacije.
Ulaz na aero-miting je slobodan.
Vojska Srbije će, pored helikoptera Mi-35M, Mi-17 i školskog aviona Lasta, u završnom delu predstaviti svoje borbene avione MIG-29, koji će zajedno sa putničkim avionom Erbas A320 nacionalne avio-kompanije Er Srbija preleteti iznad vršačkog aerodroma. Gošća iz inostranstva Melani Astle biće zadužena za akrobatski deo programa i nastupiće u akro-rutini sa svojim avionom Ekstra 330. Helikopterska jedinica MUP-a Republike Srbije učestvovaće sa helikopterima Erbas H145, H215 Sperpuma i Kamov Ka - 32.
„Velika je čast biti na čelu škole koja će u svom Trening centru u Vršcu proslaviti čitav jedan vek modernog stručnog obrazovanja i koja je iznedrila brojne tehničare, pilote, inženjere, arhitekte, generale, univerzitetske profesore i akademike. Zahvaljujući investicijama Vlade Republike Srbije, Vazduhoplovna akademija danas predstavlja najveći evropski potencijal za obuku pilota aviona i pilota helikoptera, avio-inženjera, kontrolora letenja, avio-mehaničara i drugih vazduhoplovnih specijalista u skladu sa konceptom dualnog obrazovanja. Jedna zgrada, jedna adresa na Dorćolu, svedoči o sto godina burne istorije, a uskoro će postati i dom tehnološki najnaprednijeg simulatora letenja za obuku pilota putničkih aviona tipa Erbas A320”, izjavio je dr Goran Cvijović, direktor Vazduhoplovne akademije i dodao: „Naša generacija je svedok brzog tehnološkog napretka avio-industrije. Nadam se da će, u godinama koje dolaze, Vazduhoplovna akademija nastaviti svoj ubrzani razvoj kako bi ostala najznačajnija institucija za školovanje mladih, koji predstavljaju budućnost srpskog civilnog i vojnog vazduhoplovstva.”