Opština Batočina je potpisivanjem ugovora o osnivanju Lokalnog fonda za razvoj poljoprivrede, postala 21. opština u Srbiji u kojoj je aktiviran ovakav fond uz podršku USAID-a. Time će biti obezbeđeno 3 miliona dinara za podršku gazdinstvima u vidu beskamatnih finansijskih pozajmica. Fond je nastao saradnjom opštine Batočina, Fondacije Ana i Vlade Divac, Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja i projekta „Velika mala privreda“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).
„Ulaganjem 2 miliona dinara iz opštine Batočina i milion dinara od Fondacije Ana i Vlade Divac u ovaj Fond nije samo benefit za naše poljoprivrednike, već i za celu opštinu. Najvažnije je što je ovaj mehanizam samoodrživ i višegodišnji. Beskamatna sredstva koja poljoprivrednici vraćaju u njega, služe sledeće godine i drugima da unaprede svoju proizvodnju, što nam ostavlja mogućnost da i mi kao lokalna samouprava dodatno ulažemo i podržavamo naše građane u narednim godinama“ izjavio je dr Dejan Aranđelović, predsednik opštine Batočina
Cilj Fonda je investiranje u razvoj poljoprivrede u opštini Batočina, a sredstvima i aktivnostima Fonda će upravljati Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
„Ovo je već treći Fond u Srbiji u kojem je Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja partner sa Fondacijom Ana i Vlade Divac i loklanom samoupravom, što ne pokazuje samo uspešnost, već i potrebu ovog mehanizma podrške poslovanju. Verujem da ćemo, kao i u drugim opštinama, sredstva vrlo brzo distribuirati i već u prvoj polovini naredne godine imati uspešne priče“, izjavio je Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
Nakon što budu dogovoreni uslovi konkursa, biće objavljen javni poziv za prijavljivanje poljoprivrednika i prerađivača poljoprivrednih proizvoda. Takođe, tokom trajanja konkursa biće organizovana informativna sesija za sve zainteresovane koji žele da se prijave za beskamantne sredstva iz Fonda.
„Jedan od većih izazova sa kojim se suočavaju mali poljoprivrednici jeste finansiranje proizvodnje. Zbog ograničenog pristupa komercijalnim kreditima, mnogi su prinuđeni da svoje poslovanje finansiraju iz sopstvenih sredstava. Mehanizam beskamatnog finansiranja rešava ovaj problem brzo i jednostavno, omogućavajući poljoprivrednicima da unaprede proizvodnju i obezbede sredstva kada su im najpotrebnija. Pokazao se i kao koristan alat za opštine i razvojne agencije u podršci lokalnom razvoju. To je i bila ideja pokretanja ovih obrtnih fondova od strane USAID-a 2020. godine, a veliko interesovanje koje i dalje postoji potvrđuje uspeh ovog modela,“ izjavila je Miroslava Panić, menadžerka za pristup finansijama Projekta „Velika mala privreda“ koji fiansira USAID.
Pored Batočine, od 2020. osnovano je i aktivno još 20 fondova širom Srbije uz podršku USAID-a – u Bogatiću, Topoli, Ljuboviji, Babušnici, Golupcu, Sečnju, Čajetini, Vranju, Prijepolju, Svrljigu, Ražnju, Užicu, Dimitrovgradu, Brusu, Velikom Gradištu, Novom Pazaru, Vlasotincu, Novoj Crnji, Velikoj Plani i Aranđelovcu. U narednom periodu, planirano je osnivanje još dva ovakva Fonda u Srbiji.
„Još jedan fond koji je danas osnovan u saradnji sa Regionalnom agencijom za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, pokazuje da opštine u ovom okrugu prepoznaju vrednost ovakvih investicija. Uz jučerašnji fond koji je osnovan u Topoli, a i već aktivan fond u Aranđelovcu, šumadijski poljoprivrednici sad dobijaju podršku od više miliona dinara. Uvereni smo da će pristup ovim beskamantnim pozajmicama pomoći brojnim poljoprivrednicima da unaprede svoju proizvodnju i ostvare dugoročne ciljeve“, izjavio je Milijan Maraš, menadžer poljoprivrednih projekata u Fondaciji Ana i Vlade Divac.