Tri četvrtine proizvoda o kojima nemački influenseri postavljaju objave na društvenim mrežama je toliko nezdravo da krše standarde oglašavanja za decu Svetske zdravstvene organizacije.
To je pokazalo istraživanje naučnog tima na čelu sa Evom Vincer iz Centra za javno zdravlje Medicinskog univerziteta u Beču. Rezultati istraživanja su predstavljeni na ovogodišnjem Evropskom kongresu o gojaznosti u Mastrihtu.
Analiza istraživača je pokazala da tinejdžeri na Tiktoku, Instagramu i Jutjubu u toku jednog sata dođu u kontakt sa reklamama za 18 proizvoda, a da toga nisu ni svesni. Oni su istraživali obroke, grickalice i napitke koji se pojavljuju u snimcima i postovima najpopularnijih influensera na nemačkom govornom području i to na mrežama Tiktok, Instagram i Jutjub. Ukupno tri muškarca i tri žene sa svojim objavama zajedno dosežu i utiču na 35 miliona pratilaca i pretplatnika uzrasta od 13 do 17 godina.
Rezultati pokazuju da 75 odsto predstavljenih proizvoda ima toliko visok sadržaj soli, masti i šećera da prema smernicama Svetske zdravstvene organizacije ne smeju da budu na tržištu kao ponuda za decu. Većina snimaka i objava nije bila označena kao reklama. „Ovo ističe koliko je neophodno definisanje smernica i regulisanje marketinga influensera kada su deca u pitanju“, objašnjava Eva Vincer.
Studija se treba posmatrati u korelaciji sa činjenicom da 20 odsto dece i mladih širom sveta pati od viška kilograma i gojaznosti. Oglašavanje nezdravih proizvoda smatra se važnim faktorom koji utiče na gojaznost kod dece. „Političari moraju preduzeti mere protiv društvenih mreža u ovom kontekstu. U većini zemalja nema ograničenja za oglašavanje nezdrave hrane na sajtovima, društvenim mrežama ili mobilnim aplikacijama. Vlade treba da preduzmu mere koje bi ohrabrile decu da vode zdrav život“, zaključuje Eva Vincer.