Digitalni preokret, održivost i zažtita klime – teme su koje će narednih decenija jako uticati na tržište rada u glavnom gradu Austrije. Austrijski institut za ekonomska istraživanja (WIFO) beleži da će do 2025. godine zaposlenost u oblasti informacione i komunikacione tehnologije u Beču porasti za 11.700 radnih mesta. Takođe, da bi se dostigli klimatski ciljevi potrebne su investicije koje zahtevaju potpuno nove kvalifikacije. Sve to stavlja bečka preduzeća pred velike izazove upravo i u pogledu kvalifikovane radne snage.
Za same zaposlene se otvaraju velike poslovne mogućnosti. Međutim, odnos polova u oblastima informacionih i komunikacionih tehnologija nije izbalansiran, tek svaka peta je žena. Slična situacija je i u sferi obrazovanja. Samo 37 odsto svih apsolvenata na smerovima matematika, informatika, prirodne nauke i tehnika (MINT) na austrijskim fakultetima su žene. Na bečkim strukovnim studijama u oblasti digitalizacije, održivosti i tehnike udeo apsolventkinja je 21 odsto.
„Aktuelne i buduće potrebe za stručnjacima iz ovih oblasti i mali udeo žena je signal za Grad Beč ‚call to action‘. Zbog toga odmah počinjemo sa obrazovnom inicijativom za zaposlene žene, da ih motivišemo za ove poslove i povećamo ponudu za preduzeća. Za ovu inicijativu Grad Beč će izdvojiti 23,6 miliona evra“, izjavio je član bečkog gradskog veća za ekonomiju Peter Hanke.
Konkretno, Grad će zaposlenim ženama do 2025. godine finansirati 300 dodatnih mesta za studije na bečkim strukovnim studijskim programima. Podrška se odnosi na smerove sa malim udelom žena u oblastima digitalizacija, održivost i tehnika.