Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Na evropskom nebu ekološki efikasni avioni

Borba za održivu avijaciju
Srpska ekonomija

Avio-kompanija Air France nastavlja da obnavlja svoju flotu i u uslovima pandemije. Prvi od 60 poručenih aviona tipa Airbusa A220-300, stigao je 29. septembra na Aerodrom Šarl de Gol. Air France planira da navedenim tipom aviona do 2025. zameni svoje letelice starijih generacija (Airbus A318 i A319, kao i nekoliko Airbus A320 ) na mreži kratkolinijskih i srednjelinijskih letova.

Modernizacijom flote Air France ispunjava svoj plan održivog poslovanja: Airbus A220-300 napravljen je od lakših materijala, koristi 20% manje goriva i proizvodi 34% manje buke u odnosu na avione prethodnih generacija. Novi model je takođe i ekonomičniji: smanjuje troškove za 10% po sedištu.

„Ovaj novi avion, sa neuporedivim energetskim performansama, veliki je dobitak za Air France. Modernizacija flote najviše doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida i zato mi nastavljamo da ulažemo sredstva u avione najnovije generacije. Korišćenjem održivog avio-goriva i eko-pilotiranja, takođe doprinosimo smanjenju karbonskog otiska cele avio-industije i pozicioniranju Air France–KLM-a kao vodeće kompanije u borbi za održiviju avijaciju,” izjavio je Bendžamin Smit, generalni direktor Air France-KLM-a.

„Dolazak novog aviona u flotu predstavlja praznik za avio-kompaniju. Svi timovi Air France-a su se više od dve godine pripremalii se za ovaj trenutak i sa uzbuđenjem očekujemo da i naši putnici otkriju optimalnu udobnost koju ovaj avion nudi. Kabina je prostranija, svetlija i nudi Wi-Fi konekciju, što dodatno doprinosi boljem putničkom iskustvu,” dodala je En Rigaj, generalna direktorka Air France -a.

Nazvan "Le Bourget" u čast francuskog grada duboko povezanog sa vazduhoplovnom industrijom, ovaj avion ima krilatog morskog konjića na prednjoj strani trupa i na vrhovima krila, istorijski simbol avio-kompanije koji oslikava njenu bogatu istoriju i mit o njenom nastajanju.

Od 31. oktobra 2021. godine Airbus A220-300 će sa pariskog Šarl de Gola leteti za Berlin (Nemačka), Barselonu, Madrid (Španija), Milano-Linate i Veneciju (Italija). Tokom zimske sezone 2021-2022, postepeno će se uvoditi nove destinacije na mreži letova Airbus A220-300: Bolonja, Rim (Italija), Lisabon (Portugal) i Kopenhagen (Danska).

Uvođenje Airbus A220-300 u Air France-ovu mrežu kratkolinijskih i srednjelinijskih letova igra ključnu ulogu u postizanju ciljeva održivog razvoja kompanije: smanjenje emisije ugljen-dioksida od 50% po putniku po pređenom kilometu do 2030. godine u odnosu na 2005. godinu. Airbus A220-300 koristi 20% manje goriva i emituje 20% manje ugljen-dioksida u odnosu na letelice koje zamenjuje, dok je njegova emisija buke niža za 34%.

Airbus A220-300 ima 148 sedišta, u konfiguraciji od 3-2, čime 80% putnika može dobiti sedište pored prozora ili prolaza. U ponudi će biti dve putničke kabine, biznis i ekonomska, i pristup Air France Connect-u, avionskoj Wi-Fi usluzi na letu.

Sa širokim i podesivim sedištima, prostorom za odlaganje čaša,časopisa i knjiga, kao i pojedinačnim USB A i C priključcima i držačima za tablet ili telefon integrisanim u naslon, ovaj avion nudi mnogo veći komfor od svojih prethodnika. Kabina je prostrana i svetla i uređena u bojama Air France-a, a centralni prolaz je naročito širok, omogućavajući putnicima da se lako i udobno kreću.

Kao i u celoj floti Air France-a, vazduh u kabini se obnavlja na svaka tri minuta zahvaljujući HEPA filterima (High Efficienci Particulate Air), koji eliminišu 99,9% virusa.

Ostali naslovi

Gotovo trećina putnika koristi AI za planiranje svojih putovanja
Srpska ekonomija
Istraživanje* je potvrdilo da je veštačka inteligencija postala široko rasprostranjen alat među aktivnim korisnicima interneta. Prema istraživanju kompanije Kaspersky, 28% ispitanika veruje veštačkoj inteligenciji kada je reč o planiranju putovanja, od kojih je 96% iskazalo zadovoljstvo tim iskustvom, a 84% planira da je koristi i ubuduće
Malta – putovanje kroz vreme
VISITMALTA
U samom srcu Mediterana, tamo gde se plavetnilo neba stapa s tirkiznim morem, nalazi se Malta – malena, ali neprocenjivo bogata zemlja istorije, lepote i duše. Ova ostrvska država, smeštena između Evrope i Afrike, već vekovima čuva svoju jedinstvenu priču. I ta priča počinje u njenom glavnom gradu – veličanstvenoj Valeti
Sada imamo šansu: Punim gasom ka eri čiste energije
Piše: Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija
Energija je usmeravala put čovečanstva – od ovladavanja vatrom, preko stavljanja pare u pogon, do cepanja atoma. Danas je trenutak da zakoračimo u novo doba. Prošle godine, skoro svi novoizgrađeni kapaciteti za proizvodnju električne energije su bili iz obnovljivih izvora. Ulaganja u čistu energiju porasla su na 2 biliona dolara
Obmanujući dokumenti
Srpska ekonomija
Kompanija Kaspersky je identifikovala naprednu fišing kampanju koja targetira zaposlene putem personalizovanih imejlova i priloženih dokumenata sakrivenih iza ažuriranja HR politika. Ova kampanja predstavlja značajnu eskalaciju u fišing taktikama jer napadači prilagođavaju ne samo tekst imejla, već i priloge, obraćajući se direktno svakom pojedinačnom primaocu
TU Beč i Harvard osmislili novu vrstu lasera
Srpska ekonomija
Međunarodni istraživački tim sa Tehničkog univerziteta u Beču (TU Wien) i sa Harvard univerziteta (Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences) je razvio novi tip lasera čija se talasna dužina može veoma precizno podešavati unutar određenog infracrvenog spektra
Klimt, MAK i dvorac Imendorf: Spaljeno, uništeno, nestalo?
Srpska ekonomija
Državni Muzej primenjenih umetnosti u Beču (današnji MAK) izgubio je u požaru smeštenom u dvorcu Imendorf Laksenburšku sobu, različite istočnoazijske i islamske predmete, umetničke zanatske radove iz ranog novog veka, više od pedeset komada nameštaja, kožne tapete, dvanaest tepiha i Mehlinger grobnicu...
TOP 5 GREŠAKA početnika u investiranju i kako da ih izbegnete
Srpska ekonomija
Investiranje više nije rezervisano samo za stručnjake iz sveta finansija. Danas je dovoljno da imate pristup internetu, osnovno znanje, i uz čak i manji kapital, možete da postanete investitor
Milenijalci traže sigurnost u zlatu
Srpska ekonomija
Istraživanje Banke Amerike pokazuje da 45 odsto milenijalaca već poseduje zlato, dok još toliko planira da investira u žuti metal. State Street Global Advisors, jedan od najvećih svetskih upravljača finansijskim fondovima, u svom nedavnom istraživanju, utvrdio je da milenijalci prosečno imaju 17 odsto svog investicionog portfolija u zlatu
Beč traži nove načine da smanji temperaturu u gradu
Srpska ekonomija
Ukoliko bi se cela gradska zelena infrastruktura – parkovi i zeleni krovovi – optimalno navodnjavala, temperature bi se u pojedinim delovima mogle smanjiti i do 3 °C, dok bi se u proseku na nivou grada moglo postići smanjenje temperature do 1,5 °C
Usamljenost među milenijalcima
Srpska ekonomija
Usamljenost je sve veći problem među milenijalcima, jer najnovija istraživanja pokazuju da se 57% mladih Evropljana oseća umereno ili čak ozbiljno usamljeno. Ova pojava može podstaći milenijalce da se okrenu digitalnim prostorima kako bi nadoknadili nedostatak tradicionalnih oblika socijalizacije, poput druženja na poslu i okupljanja uživo