Prošle godine u ovo vreme tema broj jedan u Srbiji bila je zagađenje vazduha. Govorilo se o povećanoj koncentraciji smoga, o problemima zbog kojih asmatičari otežano dišu, ali i svi oni čija su pluća dobrog kapaciteta. Onda je došla na mala vrata korona koja evo već osam meseci u medijima zauzima mesto broj jedan.
Ove jeseni je na velika vrata ponovo ušao vazduh čiji (ne)kvalitet je doveo Beograd na neslavno prvo mesto na svetu. Ništa novo, jer nam podaci o koncentraciji zagađujućih čestica tzv. „sitne prašine“ ili čađi, sumpor i azot dioksida ne idu na ruku ni prethodnih godina. I ne samo u srpskoj prestonici, već i u Pančevu, Novom Sadu, Smederevu, Boru, Valjevu, Užicu, Kosjeriću... Upozorenja lekara na izuzetno loš kvalitet vazduha u Srbiji nisu urodila plodom. Borba za čist vazduh kada je reč o Beogradu počela je gašenjem kotlarnica koje koriste mazut, dizel ili ugalj pre desetak godina, a početkom ove grad je izračunao da mu je za petogodišnji plan za smanjenje aero-zagađenja potrebno 6,5 miilijardi evra. Ostaje pitanje i velikog broja vozila kojih sada u glavnom gradu ima više od 700.000, kao i individualnih ložišta od kojih, kako pokazuju poslednji podaci, još 30 odsto koristi za grejanje ugalj i drvo. Pre osam godina taj broj je bio 53 procenta.
Kako god, maske se ne skidaju, bilo na otvorenom ili u zatvorenom prostoru. Većina građana ih nosi, a u apotekama, marketima, drogerijama, prodavnicama zdrave hrane, na kioscima ima ih u dovoljnim količinama. S obzirom da tržište diktira cenu nadam se da će maske koštati od desetak do 150 dinara i da se nećemo vratiti na martovsku cenu kada je jedan primerak plaćan 120 dinara.
Crni ili najgori ili najtragičniji dan u Srbiji – bili su naslovi medijskih tekstova poslednjih nedelja. Skočio je broj zaraženih, onih koji se na respiratorima bore za život, a na žalost povećava se i broj preminulih. Pune se kovid ambulante i bolnice, otvaraju se privremene kovid bolnice (u Areni sada ima više od 500 pacijenata), grade se i novi kovid centri (onaj u Zemunu biće otvoren početkom decembra). Dok se velike sile bore oko toga čija je vakcina protiv korone najbolja, naša država je već obezbedila 1,8 miliona doza. Još uvek samo nije jasno da li je obavezna ili ne. Krizni štab u hodu razmatra i donosi nove, ali ne i drakonske mere, jer Srbija je bolja po tom pitanju od država u regionu, ali i u Evropi.
Skoro će godinu dana kako je otkriven slepi miš koji je zarazio Kinu. Teških 365 dana za svet, Evropu, Srbiju. Šta će biti dalje, ponavljam pitanje na koje opet konstatujem da niko nema pravi odgovor. Za sada naočare kroz koje gledam 2021. nisu ni malo ružičaste.