Skoro je prošlo šest meseci od kako sam se vratila na posao. Šta se to promenilo za pola godine?
Dilema oko broja zaraženih i umrlih vodi se i dalje. Pre šest meseci u Srbiji je bilo zvanično registrovano 10.176 potvrđenih slučajeva COVID 19. Ukupan broj preminulih od početka epidemije bio je 218. Sada, krajem oktobra broj potvrđenih slučajeva iznosi skoro 40.000, dok je ukupan broj žrtava povećan na 793.
Pre šest meseci počeli su da rade vrtići, kafići, teretane, škole, fakulteti. U javnom gradskom prevozu za ulaz se otvaraju prednja vrata, pa ostala. Međutim, pravila se nisu poštovala ni pre šest meseci, a ni sada. Maske se nose, a rukavice su retke. Naši najstariji sugrađani koji su, po mišljenju lekara i najodgovorniji, cirkulišu istim tempom, dok su mladi i dalje najveći izvor zaraze. Bilo je dugih redova, sada više ne. Vreme u maju mešano baš kao i vremenske prilike u oktobru – red sunca, kiše, toplo, pa hladno. Kao da smo krenuli napred. Onda ponovo raste broj zaraženih sa sto, na tristotine, petstotina, sedamstotina i nešto. Epidemiolozi upozoravaju možemo i do brojke od preko hiljadu. Dakle neizvesno, isto kao i pre šest meseci. Bilo je to varljivo proleće, rekla bih da sada imamo varljivu jesen.
Građani Srbije su se prijavljivali za 100 evra pomoći države, isplaćena je pomoć za zaposlene u privatnom sektoru u dve ture, pokretnut je projekat „Moja prva plata“. Ipak nema podatka o broju onih građana koji su ostali bez posla, ne spominje se broj nezaposlenih.
S druge strane, od maja se otvaraju nove fabrike, gradilišta rade punom parom, nastavljamo i širimo saradnju sa tradicionalnim međunarodnim partnerima i prijateljima. Od maja i juna raste i dolazi polako na staro promet nepokretnosti u Srbiji. Neki daju milione za stanove, neki razmišljaju unapred i radije troše pare na kupovinu vikendica.
Kriza zbog korone ima svetske razmere i jasno je, tada i sada da svet posle pandemije neće biti isti. Kakve nas prilike očekuju u Srbiji, regionu, Evropi, svetu? Nema tog stručnjaka koji bi dao pravi odgovor.
Mislim da nam korona ide na ruku da pokažemo našu empatiju. Dobročinitelji postoje i darivaju one kojima je pomoć najpotrebnija. Osim toga, ovo je vreme da se nađemo jedni drugima, da slušamo jedni druge.
“Lepa reč i gvozdena vrata otvara”, kaže izreka, dok Ivo Andrić poručuje “Žena stoji, kao kapija, na izlazu kao i na ulazu ovoga sveta”.