Nastava u školama u Srbiji, koja je obustavljena sredinom marta kada je zbog epidemije koronavirusa uvedeno vanredno stanje, nastavljena je 1. septembra. U školske klupe prvi put je selo oko 66.000 mališana, a od ukupnog broja učenika osnovnih i srednjih škola svega tri odsto odlučilo je da nastavu pohadja od kuće, odnosno onlajn. Ostali, njih 97 odsto, nastavu sluša pod posebnim uslovima, odnosno uz poštovanje preporučenih mera u borbi protiv širenja koronavirusa. Na časove dolaze “opremljeni” u skladu sa potrebama koje nalaže situacija. Uz knjige, sveske i pribor u tašnama su rezervne maske, alkohol, vlažne maramice…
Međutim, maske, fizička distanca, česta dezinfekcija učionica, pokazalo se, nisu dovoljni za sprečavanje širenja virusa medju učenicima, koji su uglavnom odgovorni. Ali, pod znakom pitanja je ponašanje pojedinih roditelja koji šalju u škole decu iako imaju povišenu temperaturu, ili dok čekaju rezultate testa na koronu.
Prve dve nedelje septembra obeležio je i presek stanja poslovanja privrede u prvoj polovini godine. Privreda je, uprkos vanrednom stanju i ekonomskoj krizi, u prvih šest meseci uspešno „preležala“ prvi talas Covid-19, jer je broj otvorenih privrednih subjekata u odnosu na ugašene veći za 6.313 (18.124 naspram 11.811) i prvo poluvreme 2020. završeno je sa ukupno 389.644 aktivnih privrednih društava i preduzetnika. Ovo je pokazao polugodišnji izveštaj o stanju privrede koji su, uz podršku nemačke razvojne saradnje koju sprovodi GIZ, uradili NALED i Republički sekretarijat za javne politike u okviru takmičenja lokalnih samouprava „Šampioni preduzetništva 2020“ zasnovanog na podacima Poreske uprave i Agencije za privredne registre za period 1. januar - 30. jun 2020.
Međutim, pandemija je uticala na smanjenje privredne aktivnosti, pa je od januara do kraja juna otvoreno za skoro petinu manje firmi nego u istom periodu u prethodnih pet godina. S druge strane, došlo je i do pada brisanja privrednih subjekata za desetinu, što se delom može protumačiti kao rezultat Vladinih mera za podršku privredi tokom i nakon vanrednog stanja.
Polugodišnji izveštaj je pokazao i da je među novoosnovanim firmama 180 onih koje su pokrenuli početnici zahvaljujući programu “Startuj legalno”, a koji podrazumeva poresko oslobođenje u prvoj godini poslovanja.
Iz Narodne banke Srbije stigla je vest da je dolarska EMBI premija rizika za Srbiju koji obračunava renomirana američka finansijska institucija J.P. Morgan prestala da se objavljuje nakon više od 15 godina, od poslednjeg dana avgusta. Razlog je taj što do dospeća jedine dolarske evroobveznice Srbije u opticaju ostalo manje od 13 meseci. U NBS kažu da je to rezultat odgovornog pristupa naše zemlje u upravljanju javnim dugom.
Srbija je napredovala i u najnovijem izveštaju Globalnog indeksa inovativnosti, i to za četiri mesta, te sada zauzima 53. mesto od 131. ekonomije sveta na listi. To je novi uspeh za Srbiju, koja je od 2014. godine, kada je zauzimala 67. mesto, napredovali za 14 mesta. Osim toga, Srbija je napredovala za 16 mesta u oblasti nazvanoj Knowledge Impact, koja meri uticaj znanja na razvoj ekonomija, objavila je Svetska organizacija za intelektualnu svojinu u saradnji sa njujorškim Univerzitetom Kornel i švajcarskom multinacionalnom biznis školom INSEAD.
Septrembar je počeo s lepim vestima, ali korona i dalje preti. Malo posustaje, ali se ne predaje. Nastavljamo život s njom.