Zamislite da radite na revolucionarnom tehnološkom rešenju koje olakšava hirurške procedure upotrebom pametnih rukavica, ali umesto da se bavite inovacijama, mesecima čekate na dozvole za uvoz tih rukavica. Upravo to je bio slučaj sa mnogim srpskim startapima i istraživačkim centrima. Sada, zahvaljujući izmenama Zakona o izvozu i uvozu robe dvostruke namene koje je predložilo Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, stvaraju se uslovi da inovatori Srbije mogu brže da uvezu opremu neophodnu za razvoj inovacija i tako smanje prazan hod prouzrokovan komplikovanim uvoznim procedurama.
Izmena donosi efikasniji i brži proces odobravanja uvoza hardverskih komponenti i opreme neophodne za razvoj novih tehnologija. Ovo je bila jedna od 45 preporuka Sive knjige inovacija NALED-a, koja je nastala u okviru StarTech projekta.
- Ranija procedura je podrazumevala da su svi inovativni privredni subjekti – od malih startapa do velikih industrijskih kompanija – morali da prolaze kroz istu složenu proceduru koja je podrazumevala pribavljanje dozvole Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, a koje je bilo u obavezi da pribavi dozvole od još četiri organa. Ova procedura može trajati i do dva meseca, što nekada za inovatore može biti presudno – objašnjava Dušan Vasiljević, direktor za konkurentnost i investicije u NALED-u.
Još jedna ključna novina je proširenje liste izuzetaka za pojednostavljeni postupak uvoza i izvoza. Do sada su brže dozvole važile samo za robu namenjenu sajmovima, muzejima i međunarodnim izložbama. Sada se ta mogućnost uvodi i za istraživačke i razvojne projekte naučnih institucija i inovativnih kompanija.
- Ovo je značajan iskorak ka jačanju inovacionog ekosistema u Srbiji. Naši startapi i naučnici sada će imati bolje uslove za rad, a domaća tehnološka industrija postaće konkurentnija na globalnom tržištu – ističe Vasiljević i najavljuje da su u toku pripreme za treće izdanje Sive knjige inovacija, te da svi zaintresovani istraživači i inovatori mogu da dostave svoje ideje i predloge za unapređenje regulatornog okvira preko sajta www.startech.org.rs.
StarTech projekat, koji sprovodi NALED uz finansijsku podršku kompanije Philip Morris, doprinosi stvaranju podsticajnog okruženja za razvoj inovacija i digitalnu transformaciju u Srbiji – ne samo kroz smanjenje birokratije i unapređenje propisa, već i kroz direktnu finansijsku podršku domaćim startapima, tehnološkim kompanijama i istraživačima. Do sada je kroz ovaj projekat podržano čak 99 inovativnih ideja sa ukupno 3,5 miliona dolara bespovratnih sredstava, a nedavno je raspisan i novi javni poziv za dodelu dodatnih 500.000 dolara.