Prehrambeni sistem važan je segment u ekonomiji, a Srbija ima jasnu viziju kada je u pitanju bolji kvalitet hrane i održiva proizvodnja, rečeno je na panel diskusiji „Nacionalni dijalog o transformaciji prehrambenih sistema“ u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Veljko Jovanović je tokom panel diskusije rekao da prehrambeni sistem čini veoma važan segment u ekonomiji Srbije i čini veliki deo BDP zemlje.
On je naglasio da kompanije u Srbiji imaju veliki izazov jer je hrana potrebnija više nego ikada, a sa druge strane je potrebno da proizvodnja bude održiva.
Istakao je da je glavni cilj današnje diskusije održiva proizvodnja hrane i bezbednost prehrambenih sistema, kao i njegovo unapređenje.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Jelena Blagojević rekla je da prehrambeni sistem Srbije predstavlja važnu kariku u ekonomiji, objavila je PKS.
Naglasila je da prehrambeni sistem nije tema jednog sektora, već celog društva.
Kako je rekla, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada Srbije biće partneri svim akterima koji žele da rade i unapređuju sistem proizvodnje hrane u zemlji. Istakla je da će Ministarstvo poljoprivrede posebnu pažnju posvetiti osnaživanju žena u poljoprivredi.
„Današnji dijalog je početak nove faze. Naša poruka je jasna: Srbija ne kreće od nule, već imamo snažan temelj i jasnu viziju. Imamo aktere koji žele da učestvuju, a sada je prilika da se svi uključimo“, rekla je ona.
Panel je organizovala Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i Privrednom komorom Srbije (PKS) u prostorijama PKS.
Glavni cilj dijaloga je da se pokrene široka i otvorena diskusija o održivoj proizvodnji hrane, bezbednosti prehrambenih sistema i odgovoru na klimatske promene i globalne izazove.
Nacionalni dijalog se realizuje u okviru projekta „Od zrna do održivosti – prehrambeni sistemi za sve“, koji finansira Zajednički SDG fond (Fond za Ciljeve održivog razvoja), uz podršku Evropske unije i vlada više od 15 zemalja.
Inicijativu u Srbiji koordinira Kancelarija stalnog koordinatora UN, a sprovodi Organizacija za hranu i poljoprivredu UN (FAO), zajedno sa Programom UN za životnu sredinu (UNEP) i Agencijom UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, uz podršku Ekonomske komisije UN za Evropu (UNECE), a u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i drugim nacionalnim partnerima.