Na Produktnoj berzi u Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica (martovski fjučers) je pojeftinila 0,80%, a kukuruz (martovski fjučers) je pojeftinio 0,06%.
Kukuruz, početkom nedelje, nalazi podršku u kineskoj tražnji i rekordnoj prodaji Meksiku. Cene kukuruza ostale su stabilne u Čikagu zbog neizvesnosti oko buduće proizvodnje u Brazilu, gde je zabeležen nedostatak vode. Tokom nedelje, kukuruz je imao negativan trend, prateći kretanje cene pšenice i pad proizvodnje etanola.
Sredinom nedelje, cene pšenice su doživele oštar pad u Čikagu zbog nedostatka konkurentnosti američke robe, ali i prodaja od strane fondova. Američka pšenica dobija podršku od sve veće zabrinutosti zbog širenja nedostatka vode u Velikim Prerijama. Stanje ozime pšenice je i dalje pogoršano zbog nedavnih snažnih i toplih vetrova.
U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 1,01%, a sojina sačma (januarski fjučers) je poskupela 3,50%.
Cene soje su jačale zbog neizvesnosti oko južnoameričke proizvodnje, kojoj preti nedostatak vode, naročito u južnom delu kontinenta. U Argentini, berza u Buenos Ajresu i dalje je pomalo optimistična sa prognozom proizvodnje na 44 miliona tona. U Čikagu, zabeležen je rast cena semena i sačme soje, ali sniženje cene ulja.
U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica (martovski fjučers) je pojeftinio 2,30%, a kukuruz je pojeftinio 1,32%.
Početkom nedelje, cena pšenice na Evronekstu je rasla zahvaljujući dobroj međunarodnoj tražnji i konkurentnosti francuske robe.
Sadašnje vremenske prilike u Evropi ostaju povoljne, sa generalno blagim temperaturama. Jedini potencijalni rizik, za sada, jeste nedostatak vode na istoku kontinenta.
Evropska komisija je povisila svoje procene proizvodnje za ovu godinu. Proizvodnja meke pšenice je procenjena na 130,6 miliona tona, a kukuruza na 69,4 miliona tona.