Knjiga Mome Kapora „Vodič kroz srpski mentalitet" bila je inspiracija Udruženju ljubitelja Skadarlije za kreiranje kamerne kabaretske predstave istog naziva, po dramskom tekstu koji je priredila Vjera Mujović i koja za cilj ima negovanje boemskog duha Skadarlije. U kabareu igraju glumci Tašana Đorđević Adamović i Stevan Piale.
„Veoma nam je drago da je višegodišnja saradnja sa Udruženjem ljubitelja Skadarlije rezultirala ovim programom koji predstavlja nostalgičan pogled na Beograd, u kom će se pronaći svi, Beograđani, gosti iz zemlje, i iz celog regiona.“, izjavio je Miodrag Popović, direktor Turističke organizacije Beograda.
“Pariz ima Prevera i Monmartr, a Beograd Kapora i Skadarliju. Moma je zajedno sa Uglješom Bogunovićem, Mariom Maskarelijem i Zukom DŽumhurom pravio Skadarliju kakva je danas. Svoju prvu izložbu u Beogradu imao je upravo u Skadarliji, neko vreme smo živeli u Skadarliji i upravo je Vodič kroz srpski mentalitet tu i nastao. Zato mislim da je Skadarlija pravo mesto za ovu predstavu.“, reči su LJiljane Kapor.
„Radujem se da je Udruženje ljubitelja Skadarlije sa Turističkom organizacijom Beograda, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja i Zadužbine Momčilo Momo Kapor uspelo da napravi Vodič kroz srpski mentalitet. Do sada sam poklonila stotinak primeraka ove knjige širom planete, a ovo izdanje poklanjamo nama samima, da se sećamo i smejemo”, poručila je Vjera Mujović, predsednik Udruženja ljubitelja Skadarlije.
„Vodič kroz srpski mentalitet" na najbolji način objašnjava srpski narod i srpski način života kroz ironičan i duhovit glas o tome šta Srbi vole, a šta ne vole, kome se dive, a koga preziru, šta vole da jedu i šta piju, kako provode svoje slobodno vreme, o čemu sanjaju i u šta veruju.
Predstava traje sat vremena, i biće izvođena dva puta mesečno na sceni „Red Bar boemskog teatra“ u Skadarliji. Prilagođena je za manji broj publike, zbog čega će boemski, pozorišni duh biti dočaran našim sugrađanima uz poštovanje svih preporučenih zdravstvenih mera.