Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da se pojedini blokovi u Termoelektrani „Nikola Tesla“ polako vraćaju u pogon, ali da još nismo dostigli stabilnost.
Mihajlović je, gostujući na Radio-televiziji Srbije, rekla da je za građane najvažnije da su sve ekipe na terenu i da rade na otklanjanju kvarova, kao i da će sve lokalne samouprave dobiti pomoć.
Ona je navela da je u ovom trenutku devet hiljada korisnika bez električne energije, 260 trafo-stanica je van sistema, dodavši da, poređenja radi, u ponedeljak je bilo 126.000 korisnika, a više od dve hiljade trafo-stanica nije radilo.
Prema njenim rečima, neophodna su dodatna ulaganja u distributivni sistem, ali je potrebno i da održavanje niskonaponske distributivne mreže bude bolje.
Sneg jeste izazvao probleme i terenske ekipe „Elektrodistribucije Srbije“ se zaista lavovski bore i verujem da će u toku dana biti osposobljena mreža i da će ljudi dobiti struj, navela je potpredsednica Vlade.
Najteže je u Malom Zvorniku, Krupnju, Ljuboviji i obaveza lokalnih samouprava je da pomognu u raščišćavanju seoskih i planinskih puteva, jer je prioritet „Puteva Srbije“ da čisti auto-puteve i magistralne puteve, istakla je ona.
Prema njenim rečima, EDS ima obavezu da pripremi predlog zaključka po kojem će potrošači koji su ostali bez struje imati niži račun.
Da se shvati da kad nije ispunjena obaveza isporuke električne energije, onda građani moraju da dobiju neka umanjenja, dodala je Mihajlović.
Ona je ponovila da su prioriteti prevazilaženje krize i stabilizacija elektroenergetskog sistema, ali da je neophodno da čitav sistem promeni način funkcionisanja.
Postoje dve stvari kada govorimo o krizi u kojoj smo. Jedna su vremenske nepogode, što je objektivan faktor, posebno kada je reč o kvarovima na niskonaponskoj distributivnoj mreži i zato su potrebna velika ulaganja u EDS, rekla je potpredsednica Vlade.
Drugi deo priče je unutar „Elektroprivrede Srbije“, gde oko 30 odsto sistema od ukupnog instalisanog kapaciteta nije u pogonu. Država se uključila, obezbedila novac za uvoz struje i za mazut, ali to nije trebalo da se desi, ukazala je ona.
Potpredsednica Vlade je objasnila da kad se sve ovo završi, jer je sistem još osetljiv, nije završena kriza, onda će se videti ko je sve u lancu pravio propuste svih ovih godina, jer ovo nije pitanje jednog dana.
Ako smo u infrastrukturi rešavali probleme, promenili način rada i planiranja, to ćemo uraditi i u energetskom sektoru, zato sam tu. Mora da bude promenjen i način planiranja i rukovođenja, koji je sada loš. Energetika je oblast u kojoj se i dobre i loše stvari ne dešavaju odjednom, nego je to rezultat rada prethodnih godina, navela je ona.
Zato je, kako je istakla, neophodno bolje planiranje unutar EPS-a, ali je sada važno da izađemo iz krize, koliko god da svi žele da čuju imena odgovornih, važnije je da svi imaju struju, da se osigura stabilnost sistema, pa kad sve prođe, onda ćemo videti ko je sve zakazao.
Ona je naglasila da cela Evropa pokušava da stabilizuje energetski sektor koristeći i termokapacitete i da je potrebno bolje planiranje u našoj energetici, posebno u EPS-u.
Prema njenim rečima, cela Evropa pokušava da energetski sektor stabilizuje termokapacitetima, jer je cena na tržištima danas 311 evra za megavat-čas, a u martu je bila 50 evra. Umesto da naš ugalj koristimo za našu stabilnost, nama se desi ovo.
Propusti svakako postoje, ima više odgovornih, nije samo direktor, već kompletna uprava. U elektroenergetskom sektoru nismo izgradili nijedan kapacitet 30 godina, jedino što smo uradili je u gasnom sektoru i to je Balkanski tok, što nam dugoročno obezbeđuje stabilnost, napomenula je potpredsednica Vlade.
Mihajlović je ponovila da cena električne, toplotne energije i gasa za domaćinstva ostaje nepromenjena do kraja zimske sezone, iako će štetu koja je nastala zbog problema u elektroenergetskom sistemu plaćati država.