Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić uručio je povelje mladim naučnicama, dobitnicama nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“, u okviru svetski poznatog programa „Loreal“ UNESKO.
Stipendije u vrednosti od po pet hiljada evra dobile su Snežana Papović, Marija Ivanov i Tijana Šušteršič, a namenjene su realizaciji njihovih značajnih naučnih istraživanja koja će biti sprovedena u Srbiji.
Ružić je na prijemu u Vladi Srbije, čestitajući dobitnicama koje su nagrađene za izuzetan naučnoistraživački rad u oblastima hemijskih, bioloških i inženjerskih nauka, istakao da su dostignuća žena u nauci često na izuzetno visokom nivou i da društvo to uvek treba da prepozna.
Istraživanje, inovacije i rad su osnov napretka države i uveren sam u to da će vaša vizija i naučna dostignuća doprineti napretku naše nauke i društva, rekao je on.
Prema njegovim rečima, broj od 58 prijavljenih kandidatkinja, od kojih je 23 na doktorskim studijama, a 35 su doktori nauka, ukazuje na to da Srbija ima izuzetan naučni potencijal.
To nas, kako je poručio, ohrabruje, ali i obavezuje, da i u budućnosti pružamo podršku našim izuzetnim mladim naučnicama i da nastavimo ulaganja u nauku, ali i da podstičemo talentovane i nauci posvećene žene kako bi unapredile svoj naučnoistraživački rad i nastavile da se bave naukom.
Stipendija je samo vrsta ohrabrenja i podsticaj za unapređenje naučno-istraživačkog rada i nastavak rada u Srbiji, istakao je Ružić i izrazio uverenje da će nagrađene mlade naučnice svojim primerom inspirisati i mnoge druge naučnice, ali i studentkinje i učenice, koje tek treba da se opredele za naučnu karijeru.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja radi i radiće na poboljšanju uslova za nauku i istraživače, i izuzetno je ponosno na činjenicu da u Srbiji žene istraživači čine približno 52 odsto populacije istraživača, što je daleko više od evropskog proseka, naglasio je on.
Državna sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Marijana Dukić Mijatović predsedavala je komisiji koja je imala zadatak da, u okviru ovog konkursa, izabere najbolje mlade naučnice.
Prijemu u Vladi prisustvovale su i dve od tri prošlogodišnje dobitnice –doktorka biologije i naučna saradnica na Institutu za fiziku Danica Pavlović, i doktorka medicine i asistentkinja na Katedri za farmakologiju, toksikologiju i kliničku toksikologiju na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu Ana Tomas Petrović.
Od pokretanja programa 2010. godine do danas, na konkursu za nacionalne stipendije učestvovalo je više od 600 mladih naučnica, a najboljima su do sada dodeljene 32 stipendije, u ukupnom iznosu od gotovo 20 miliona dinara.
Konkurs za prijavu za naredni ciklus programa nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“ biće otvoren 1. januara 2022. godine. Konkurs je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina starosti, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.
Svake godine dodeljuju se po tri stipendije, svaka u iznosu od pet hiljada evra u dinarskoj protivvrednosti. Detaljne informacije o programu i proceduri konkurisanja za stipendije moguće je naći na internet stranici www.zeneunauci.co.rs