Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Primena novog modela finansijskog izveštavanja od iduće godine

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima
Srpska ekonomija

Agencija za privredne registre Republike Srbije (APR) saopštila je danas da je prvi rok za dostavljanje redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2021. godinu 31. mart 2022. godine.

U saopštenju se navodi da je novim Zakonom o računovodstvu, koji će se primenjivati počevši od finansijskih izveštaja za 2021. godinu, predviđeno, između ostalog, razdvajanje finansijskih izveštaja od dokumentacije i njihovo dostavljanje u novim, odvojenim rokovima.

Takođe, propisano je i uvođenje novih izveštaja i napomena u skladu sa veličinom obveznika, dostavljanje dokumentacije samo za obveznike revizije i uvođenje novih dokumenata za određene grupe obveznika, uvođenje tzv. korigovanog finansijskog izveštaja koji mogu da dostavljaju obveznici revizije.

Direktor APR-a Milan Lučić istakao je da ta agencija, saglasno propisima koji uređuju potpuno novi model finansijskog izveštavanja, u kome su finansijski izveštaji određeni veličinom obveznika i sastavljaju se na potpuno novim obrascima za sve grupe obveznika, priprema novi poseban informacioni sistem za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja, koji će biti otvoren za korisnike do kraja januara 2022. godine.

On je podsetio na to da privrednici već sedam godina dostavljaju svoje finansijske izveštaje elektronskim putem, pri čemu je izrazio očekivanje da će APR u idućoj godini primiti približno 300.000 izveštaja.

Lučić je objasnio da, nakon prijema, sledi obrada i objavljivanje izveštaja na internet stranici www.apr.gov.rs u rokovima koje propisuje novi zakon, a najkasnije do 30. septembra 2022. godine.

Tada će, kako je naveo, biti objavljeni svi ispravni, ali i neispravni finansijski izveštaji i dokumentacija koju obveznici nisu ispravili u ostavljenom roku.

Prema njegovim rečima, objavljivanjem svih dostavljenih finansijskih izveštaja i dokumentacije obezbeđuje se puna transparentnost finansijskog izveštavanja.

S obzirom na to da se finansijski izveštaji dostavljaju isključivo elektronskim putem, zakonski zastupnici treba da provere ispravnost kvalifikovanog elektronskog sertifikata kako bi na vreme obezbedili njegovu validnost, poručio je direktor APR-a.

On je rekao da, pre puštanja u rad Posebnog informacionog sistema, Agencija sprovodi pripremne aktivnosti koje se odnose na utvrđivanje evidencije obveznika bez koje neće biti moguće dostavljanje finansijskih izveštaja i propisane dokumentacije.

Lučić je ukazao na to da će, zajedno sa puštanjem u rad posebnog informacionog sistema, koji omogućuje lakše sastavljanje i dostavljanje računski i logički ispravnih izveštaja, Agencija objaviti tehničko, kao i korisnička i video-uputstva sa instrukcijama za rad u sistemu.

Direktor APR-a je uputio apel pravnim licima i preduzetnicima koji vode poslovne knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva da se blagovremeno upoznaju sa novim pravilima, kako bi sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja za 2021. godinu prošlo uspešno.

Ostali naslovi

Novogodišnja humanitarna bašta prikupila 800.000 dinara pomoći
Srpska ekonomija
Danas je u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ svečano obeleženo otvaranje prve Novogodišnje humanitarne bašte i proglašenje najlepše okićenog stabla tokom ceremonije koju su organizovali Botanička bašta „Jevremovac“ Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Srpskim filantropskim forumom ispred Koalicije za dobročinstvo koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac
Briga o najmlađima jedan od najvažnijih zadataka
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Darija Kisić Tepavčević danas je, povodom predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika, sa decom i mladima iz Ustanove za decu i mlade „Sremčica“ okitila jelku i pravila novogodišnje kolačiće
Beograđani dobijaju novu zgradu Hitne pomoći
Srpska ekonomija
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić i Mateo Kolanđeli, direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za region Zapadnog Balkana i direktor Kancelarije EBRD-a u Srbiji, danas su potpisali Ugovor o kreditu u vezi sa obezbeđivanjem dugoročnog finansiranja za uvođenje mera energetske efikasnosti u četiri javne zgrade u Beogradu
Uspostavljen novi let na liniji Ankara-Beograd-Ankara
Srpska ekonomija
Avion AnadoluJet-a jutros je prvi put poleteo iz Ankare, prevozeći putnike iz Turske, a već ubrzo nakon sletanja u Beograd poleteo je nazad u Ankaru sa putnicima iz Srbije. Let će se realizovati četvrtkom u jutarnjim časovima i nedeljom u večernjim časovima
Podrška SOS Dečijim selima Srbije
Srpska ekonomija
„Uživajte zajedno i podelite obrok“ slogan  je akcije čiji je cilj bio da se obezbede obroci socijalno-ugroženim porodicama koje su uključene u rad Centara za podršku porodici u Beogradu, Nišu i Kraljevu, kao i mladima uzrasta od 16 do 30 godina koji imaju status dece bez roditeljskog staranja, i aktivni su korisnici Centra „Jaki mladi“ u Beogradu
Aplikacija e.Sanduče dobila nagradu za elektronsku trgovinu u javnom sektoru
Srpska ekonomija
Javno komunalno preduzeće „Infostan tehnologije” dobitnik je prestižne nagrade „HotSpot eCommerce Awards 2021” za najbolju aplikaciju e.Sanduče, u organizaciji E-commerce Asocijacije Srbije. Aplikacija i portal e.Sanduče proglašeni su za najbolje rešenje u oblasti elektronske trgovine u javnom sektoru
Otvoreni Balkan prilika za sve ekonomije u regionu
Srpska ekonomija
Otvoreni Balkan podrška je postojećim regionalnim inicijativama na Zapadnom Balkanu, njihova konkretizacija i odgovor na zahteve privrede, kompanija i realnog života. To je nešto što će u svakodnevnom poslovanju doneti benefite, stvoriti više novih poslova, novca i radnih mesta na dobrobit građana i ekonomija regiona, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije
Stanojević: Globalna energetska kriza usporava zelenu tranziciju
Srpska ekonomija
Globalna energetska kriza će usporiti "zelenu tranziciju" i podstaći upotrebu jeftinijih energenata, ocenio je prof. dr Petar Stanojević, specijalni savetnik za oblast nafte i gasa ministarke rudarstva i energetike Republike Srbije
Primena zelene agende prioritetan cilj naredne godine
Srpska ekonomija
Otvaranje Poglavlja 4 u pregovorima sa EU je dokaz koliko je Evropi važno šta Srbija i zapadni Balkan rade na planu "zelene" ekonomije i da nas doživljavaju kao deo budućeg političkog i ekonomskog okruženja, ocenio je danas direktor Sektora za analize Privredne komore Srbije Mihailo Vesović
Stočarska proizvodnja očuvana, 2022. neizvesna
Srpska ekonomija
Proizvođači i prerađivači mesa, mleka, ribe, živinskog mesa i jaja, veterinarskih lekova, meda, i ostalih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, uspeli su da odole izazovima u godini koju je obeležila pandemija korona virusa, ali u 2022. ulaze sa neizvesnošću kada je u pitanju nastavak poslovanja, očuvanje i povećanje stočnog fonda u Srbiji