Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Darija Kisić Tepavčević pozvala je danas narodne poslanike da podrže Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu.
Taj trilateralni sporazum potpisale su Srbija, Albanija i Severna Makedonija na nedavnom samitu inicijative “Otvoreni Balkan”, koji je održan u Tirani.
Kisić Tepavčević je, obrazlažući taj sporazum, podsetila na to da je pomenutu inicijativu pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, sa ciljem da ona donese još veću bezbednost, stabilnost i prosperitet na Zapadnom Balkanu.
Ona je objasnila da se Sporazumom uređuju uslovi za slobodan pristup tržištu rada i za registrovanje državljana strana ugovornica, što ima za cilj da olakša slobodan pristup tržištu rada ovih zemalja, odnosno pojednostavljenje ulaska, kretanja, boravaka i rada državljana ove tri zemlje.
Jedan od osnovnih pojmova koji se definiše ovim sporazumom jeste i „Identifikacioni broj Otvorenog Balkana” – jedinstveni broj koji svaka ugovorna strana dodeljuje svom državljaninu u svrhu korišćenja elektronskih usluga u okviru inicijative „Otvoreni Balkan”, rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, u okviru navedene usluge državljani tri ugovorne strane imaće pristup elektronskoj usluzi – slobodan pristup tržištu rada.
Da bi se državljanin jedne od ugovornih strana registrovao i imao slobodan pristup tržištu rada potrebno je da poseduje ličnu kartu, da nema zabranu ulaska i boravka na teritoriji druge ugovorne strane i da ne predstavlja pretnju po javni poredak, nacionalnu bezbednost, javno zdravlje ili međunarodne odnose druge ugovorne strane, objasnila je ona.
Državljani Albanije, Severne Makedonije, Srbije, koji žele da iskoriste pogodnosti koje pruža inicijativa „Otvoreni Balkan”, mogu da se registruju putem servisa eUprave – u okviru usluge kreirane za slobodan pristup tržištu rada, istakla je ministarka.
Kisić Tepavčević je napomenula da ukoliko se državljanin jedne strane registruje za pristup tržištu rada i ispuni uslove utvrđene sporazumom, isti mu se odobrava na period do dve godine, uz mogućnost ponovne registracije, koja se obavlja na isti način i pod istim uslovima kao i prva.
Ona je dodala da odobrenje za slobodan pristup tržištu rada omogućava ostvarivanje prava na zaposlenje, bez potrebe pribavljanja dozvole za rad u strani prijema, kao i mogućnost pristupa slobodnim radnim mestima u svakoj od tri strane.
Ministarka je ukazala na to da zapošljavanje podrazumeva i poštovanje domaćeg zakonodavstva strane prijema kako prilikom ulaska, tako i prilikom boravka i rada u zemlji zaposlenja, uz napomenu da slobodan pristup tržištu rada otvara granice, olakšava život građanima i poboljšava životni standard.
Ovaj sporazum, kao i ostali sporazumi u okviru inicijative „Otvoreni Balkan”, osnova su za bolju budućnost, ekonomski razvoj i jedinstveno tržište rada bez barijera, a to znači veće plate, penzije i bolji životni standard, zaključila je Kisić Tepavčević.