Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je gostujući na Televiziji Hepi da je zbog neznanja, javašluka i nerada, kao i loše organizacije unutar „Elektroprivrede Srbije“, došlo do problema u elektroenergetskom sektoru.
Ona je rekla da je potrebno nekoliko godina da se uspostavi novi sistem funkcionisanja u javnim preduzećima u ovom sektoru kako bi ona postala profitabilnija, i ponovila da je zahvaljujući Vladi i Ministarstvu obezbeđena dovoljna količina električne i toplotne energije i gasa.
„Mislim da je važno da uspostavimo stabilnost energetskog sistema, da svi građani i građanke Srbije imaju dovoljno električne, toplotne energije i gasa, to je najvažnije pitanje i to je zadatak broj jedan za Vladu i za Ministarstvo. Upravo zahvaljujući radu države danas imamo dovoljno struje, jer da smo se oslonili na sve što se radilo u EPS-u, imali bismo mnogo veće probleme. Zahvaljujući stabilnosti države, uspeli smo da održimo elektroenergetski sistem“, izjavila je ona.
Mihajlovićeva je rekla da je unutar EPS-a godinama bila loša organizacija, nisu se poštovali planovi i projekti i da su potpuno zanemareni svi tehnološki procesi i procedure.
„Oni koji su postali milioneri na uglju, struji, softverima, opremi, uređajima za prisluškivanje, advokatskim uslugama, tenderima i svemu ostalom, dobro su procenili ko im najviše smeta – Ministarstvo i ja na njegovom čelu. Sve vreme imamo zamenu teza, jer naravno da je Ministarstvo krivo jer želimo promene koje će dovesti do stabilnog sistema. Sve što se desilo je rezultat nerada, neodgovornosti i javašluka koji traju godinama unazad. Svaka druga priča je zamena teza i pokušaj prebacivanja odgovornosti. Bilo bi najjednostavnije da je krivica na Ministarstvu ili ministarki. Ali nije Zorana uzrok, već činjenica da su se gomilali problemi u elektroenergetskom sektoru“, izjavila je ona.
Ministarka je rekla da je Ministarstvo nosilac energetske politike, kao i da je zadatak da obezbedi dovoljno energenata.
„Moj zadatak je da država bude energetski stabilna i bezbedna i već sada radimo na tome da imamo dovoljno energije i energenata za narednu zimsku sezonu. I tu nema kompromisa. Nažalost, ispalo je da smo bili u pravu i da se obistinilo sve što godinu dana govorimo, da ima mnogo problema i u EPS-u i u „Srbijagasu“. EPS nije bio spreman za zimu, previše se raubovala oprema, imali smo pad proizvodnje, nisu bili pripremljeni kopovi. Umesto da sada ostvarujemo prihode i izvozimo struju, mi smo u situaciji da plaćamo uvoz“, istakla je Mihajlovićeva.
Ona je rekla da je cilj da sva javna preduzeća u elektroenergetskom sektoru postanu profitabilnija.
„Drago mi je da će EPS dobiti novog direktora, ali je potrebno da se utvrdi odgovornost i drugih ljudi koji su zajedno sa dojučerašnjim direktorom Grčićem doveli do ove situacije. Smatram da novi direktor neće moći sam, ali imaće podršku države i cilj je da zajedno radimo na tome da EPS postane profitabilna kompanija. Verujem da će novi direktor EPS-a napraviti drugačiju organizaciju koja će poštovati sve procedure, pravila, zakone i da zajedno radimo na tome da EPS postane najjača i najprofitabilnija kompanija. Sistem je još uvek nepouzdan, treba nam vreme da se stanje stabilizuje, i naredne dve, tri godine moraćemo da motrimo na sistem kako bi bio stabilan. Tamo ima sjajnih ljudi, odličnih stručnjaka, koji su bili skrajnuti“, napomenula je Mihajlovićeva.