Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kredibilan strateški okvir u oblasti reforme javne uprave

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima
Srpska ekonomija

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je da je na današnjoj SIGMA konferenciji na ministarskom nivou pod nazivom „Dobra javna uprava za bolji život na Zapadnom Balkanu“, konstatovano da Srbija ima kredibilan strateški okvir u oblasti reforme javne uprave i javnih finansija.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović istakla je, u okviru panel diskusije, da je Srbija ostvarila napredak u periodu od predstavljanja godišnjeg izveštaja SIGMA do danas, jer je zaokružila svoj strateški okvir donošenjem programa u oblasti upravljanja javnim politikama u novembru prošle godine.

Ona je navela da ovakav strateški okvir, koji obuhvata desetogodišnju strategiju reforme javne uprave, programe za reformu sistema lokalne samouprave i upravljanja javnim finansijama, uz program upravljanja javnim politikama, govori o posvećenosti Srbije korisnički orijentisanim uslugama i procesu digitalizcije.

Obradović je ukazala na to da je dodatni napredak ostvaren i u oblasti vd stanja lica na položaju u državno-službeničkom sistemu, istakavši da je za 14 meseci, uz intenzivno zalaganje MDULS, njihov broj smanjen za gotovo 20 odsto, što predstavlja značajno smanjenje u odnosu na stanje iz 2019. godine.

Prema njenim rečima, MDULS je jedno od retkih ministarstava koje nema nijedno postavljeno lice koje je u vd stanju.

Inače, godišnji izveštaj SIGMA prepoznao je Srbiju kao lidera u regionu po pitanju usluga i ocenio da je po postignućima iznad regionalnog proseka u četiri od šest oblasti reforme javne uprave.

Pored ministarke Obradović, na pomenutoj onlajn konferenciji, koja je održana u saradnji sa OEBS-om i Evropskom komisijom, učestvovala je i državna sekretarka Maja Mačužić Puzić.

Ostali naslovi

Zastrašujuće maske koje ispraćaju zimu
Srpska ekonomija
Već vekovima baranjski Šokci zimu ispraćaju pohodom bušara, jednim od najupečatljivijih narodnih običaja u Mađarskoj. Ovaj običaj koji se tradicionalno obeležava u Mohaču, biće organizovan i ove godine od 24. februara do 1. marta
Jedna ponuda za javni rečni prevoz u Beogradu
Srpska ekonomija
Na otvaranje ponuda za javnu nabavku „Prevoz putnika u javnom rečnom prevozu u Beogradu”, koja se sprovodi po modelu javno-privatnog partnerstva, javila se jedna kompanija, izjavio je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda
Podrška zahtevu meštana Krivelja da se preseli čitavo naselje
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je da podržava zahtev meštana za izmeštanjem celog naseljenog mesta Krivelj zbog rudarskih aktivnosti i da neće biti doneta nijedna odluka na štetu meštana, niti bez dogovora sa njima
UAE jedno od značajnih tržišta za proizvode naše odbrambene industrije
Srpska ekonomija
Pomoćnik ministra odbrane u Vladi Republike Srbije Nenad Miloradović sastao se, u okviru sajma besposadnih platformi i tehnologija „Umeks 2022" u Abu Dabiju, sa prestolonaslednikom i zamenikom vrhovnog komandanta oružanih snaga UAE, šeikom Mohamedom Bin Zajed Al Nahjanom
FEST od 25. februara do 6. marta
Srpska ekonomija
Međunarodni filmski festival – Fest u ovoj godini doživljava svoje jubilarno pedeseto izdanje i biće održan od 25. februara do 6. marta, u produkciji Centra beogradskih festivala. Slogan predstavljen na vizuelnom rešenju ovogodišnjeg festivala koji glasi „Novi hrabri svet” igra je rečima u odnosu na slogan prvog Festa održanog 1971. godine koji je glasio „Hrabri novi svet”
U petak počinje izgradnja kanalizacije na levoj obali Dunava
Srpska ekonomija
Izgradnja sekundarne kanalizacione mreže na levoj obali Dunava, u okviru zajedničkog projekta Grada Beograda, Evropske investicione banke i Evropske unije, počinje u petak, 25. februara, rekao je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić
IPS NBS sistem – novi rekord broja i vrednosti plaćanja
Srpska ekonomija
U Instant platnom sistemu Narodne banke Srbije, 21. februara realizovano je 265.458 plaćanja, u iznosu od 1.978.169.441,93 dinara, što je novi rekordan dnevni broj realizovanih transakcija od početka rada sistema. Sistem za instant plaćanja Narodne banke Srbije omogućava jedan od najsavremenijih načina plaćanja koji trenutno postoji u svetu
Ukinuto rešenje o istraživanju ruda na Kosmaju
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije donelo je danas, na zahtev kompanije „Serbia Zijin Mining“ d.o.o Bor, rešenje kojim prestaju da važe ranije data istražna prava ove kompanije na području Babe - Ljuta strana na Kosmaju, na teritoriji opština Barajevo, Sopot i Voždovac, za geološka istraživanja više mineralnih sirovina (olovo, cink, bakar, srebro i zlato)
Ministar Stefanović i članovi reprezentacije Srbije u streljaštvu sa učenicima vojnih škola
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović prisustvovao je danas zajedničkom treningu članova reprezentacije Srbije u streljaštvu i učenika vojnih škola
Dogovoreni junski biznis susreti u Turskoj
Srpska ekonomija
Privredna komora Srbije i Odbor za ekonomske odnose sa inostranstvom Turske (DEIK) organizovaće početkom juna biznis susrete privrednika u turskim gradovima Bursi, Izmiru i Antaliji s ciljem da se intenziviraju kontakti privrednika i spoljnotrgovinska saradnja Srbije i Turske u narednih četiri do pet godina poveća na pet milijardi evra