Žetva pšenice u Francuskoj dobija na zamahu. Posle kiša prošlog vikenda, sada dostiže oblasti severno od Sene. To će pružiti podatke o prinosima sa većih područja, dok dosadašnji rezultati izgledaju heterogeni i ukupno prosečni. Rezultati uljane repice su razočaravajući.
Bez novih dešavanja na geopolitičkom frontu i što se tiče vremenskih prilika, cene žitarica u Evropi slabe zbog snažne dominacije ruske pšenice. Geopolitičke tenzije su ponovo u centru pažnje. Jačanje nafte pruža podršku celom robnom sektoru. Pored nafte, uljanoj repici je podršku pružio i rast cena soje, kao i kanole, koja je na četvoromesečnom maksimumu.
USDA mesečni izveštaj procenjuje američku proizvodnju kukuruza na 389,15 mil t, pšenice na 47,3 mil t i soje na 117,08 mil t, što je sve iznad očekivanja i uticalo je na cene u Čikagu i na Evronekstu. Samo tržište uljane repice nije reagovalo, prateći sadašnji trend poskupljenja kanole zbog vremenskih prilika u Kanadi.
Kao i u Evropi, cene pšenice su slabile u Čikagu zbog pritiska žetve i snažne međunarodne konkurencije ruske pšenice. USDA izveštaj je doneo prognozu veće proizvodnje nego što se očekivalo. Za pšenicu je povećao površine, uglavnom tvrde crvene ozime pšenice, i prinose, uglavnom meke crvene ozime pšenice. Prognoza ukupne proizvodnje američke pšenice je povišena za 2 mil t na 47,3 mil t. Ipak, američke zalihe pšenice su povećane samo za 0,84 mil t i ostaju na istorijskom minimumu.
Za kukuruz, USDA je snizilo prognozu prinosa u SAD, ali je i dalje iznad podatka koji je očekivan. Sa američkom proizvodnjom podignutom na 389,15 mil t i prelaznim zalihama podignutim na 57,45 mil t situacija za američki kukuruz je naročito teška. Za soju, USDA nije promenilo prognozu prinosa.