Mentalno zdravlje, tema je prve sesije 12. CEI Regionalnog foruma zdravstvene, velnes i spa industrije koji se održava u Beogradu, a moderator je Nataša Ranitović, predsednica Klastera zdravstvenog, velnes i spa turizma Srbije.
Dr Irena Đorđević, specijalista psihijatrije, Klinika za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ u Beogradu govorila je o tome kako sačuvati mentalno zdravlje u doba pandemije. Naglasila je da je tkom pandemije vrlo izražen strah od bolesti, smrti, da ne zarazimo druge... Strah nam, rekla je, služi da se prilagodimo novonastaloj sitiuaciji, adapritriramo na izolaciju, na rad od kuće, ali je pitanje šta se dešava kada se iscrpe kapaciteti za adaptaciju. Primetila je da su posebno ugrožena deca jer je narušena njihova rutina, osećaju se ljuto, bezvoljno, a u porastu je broj porodičnog nasilja.
- Doba pandemije korone je i doba depresije. Bitno je na vreme uočiti simptome i početi lečenje, pružiti pomoć – istakla je dr Đorđević.
Janka Zaleškova, predsednica Slovačke asocijacije banja i potpredsednik Evropske asocijacije banja (ESPA), dala je nekoliko saveta o tome kako da sprečimo sindrom sagaranja na poslu.
- Kada ste u toj fazi nemoguće je da sami sebi pomognete. Kontaktirajte nekoga ko moće da vam pomogne, napravite listu poslova i odvojite važno dd nevažnog. Napravite prioritete. Izdvojte slobodno vreme za sebe, za svoje najbliže, šetajte, idite u banju makar na nedelju dana. Pomoćiće vam – rekla je Zalešakova.
Teri i Olivije Duboa govorili su o termama Sužon u Francuskoj koja je specijalizovana za probleme mentalnog zdravlja.
- Francuska medicina ima dobar pristup lečenja mentalnog zdravlja u termama, gde lečenje traje tri nedelje. Osiguranje pokriva troškove ovog lečenja, pacijenti tokom tretmana imaju besplatne konsultacije. U Francuskoj postoji pet banja specijalizovanih za probleme mentalnog zdravlja, a naše terme su lider u tome – istakao je Teri Duboa, predsednik ESPA.
Olivijer Duboa, psihijatar, naveo je podatke o porastu broja pacijenata sa psihičkim poremećajima. Naglasiio je da se stopa hronične anksioznosti i depresije utrostučila među mladima, dok je stopa samoubistava veća za 30% kod odraslih, a 50% mladjih. Primetio je da se dugi kovid pretvorio u stanje anksioznosti, depresije, poskovid sindrom, te da se u banjama nude tretmani za lečenje, koji traju najmanje tri nedelje.
Zaključujući sesiju, Nataša Ranitović je istakla da je iznetio vipe dokaza o delotvornosti termalne terapije, te da su navedeni dobri primri iz Slovačke i Francuske koji mogu da se primene i kod nas.
- Dobro je znati to i zaista ste nam pokazali dobre priemere za druge banje koje bi takođe mogle da uvedu neke od programa u kombinaciji sa termalnim vodama na osnovu dokaza koje ste dali. Ima puno pozitivnih efekata tronedeljnog lečenja balneoterpaijom, lečenje u banjama je efektivno u lečenju poremećaja sna, anksiosznosti i drugog – zaključila je Ranitović i dodala da je potrebna edukacija u toj oblasti.
Tokom sesije pokriveni su, naglasila je Ranitović, mentalno zdravlje i izazovi s kojiam se suočavamo u pandemiji, bilo je reči o prevenciji, o tome šta možemo da učinimo za sebe i ako nam je potreba pomoć da se obratimo stručnjacima. Ukazala je i na koncept brige o sebi, zaključivši da treba da imamo ljubavi za sebe onolimo koliko i za svoje najbliže, te da je važno voleti i negivati sebe, što je potvrila i dr Đorđević.