Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Osnivanje resursnih centara za podršku inkluzivnom obrazovanju

Beograd
Srpska ekonomija

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić doneo je odluku o osnivanju devet resursnih centara u Srbiji, kao potpuno novih organizacionih jedinica u obrazovnom sistemu.

Ružić je rekao da su status resursnog centra stekle škole koje ostvaruju izuzetne rezultate u inkluzivnom obrazovanju i vaspitanju dece iz osetljivih grupa – dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, dece migranata ili iz marginalizovanih porodica.

U početku je bilo planirano da imamo tri resursna centra, ali uspeli smo da formiramo devet, rekao je prvi potpredsednik Vlade i dodao da će ovi centri okupiti stručnjake različitih profila, koji imaju iskustvo u radu sa decom i učenicima sa smetnjama u razvoju.

Prema njegovim rečima, oni će pružati dodatnu podršku deci, učenicima i njihovim roditeljima i obučavaće zaposlene u školama za individualizovani pristup obrazovanju.  

On je ukazao na to da će resursni centri imati posebnu ulogu kada je reč o primeni asistivnih tehnologija kojima se unapređuje i olakšava učenje i napredovanje učenika sa smetnjama u razvoju i njihovo učešće u školskim i vršnjačkim aktivnostima.

Resorno ministarstvo će u narednom periodu imati intenzivnu saradnju sa resurs centrima kako bi deci, učenicima, roditeljima i nastavnicima bila dostupna podrška.

Status resursnog centra stekle su Osnovna škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju „Miodrag B. Matić“ Užice, Osnovna škola „Branko Pešić“ Zemun, Osnovna škola „6. oktobar“ Kikinda, Škola za osnovno i srednje obrazovanje “Mara Mandić“ Pančevo, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ sa domom učenika Novi Sad.

Takođe, taj status dobile su i Škola za osnovno i srednje obrazovanje sa domom „Vuk Karadžić“ Sombor, Škola za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ Zemun, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Vukašin Marković“ Kragujevac i Škola sa domom za učenike oštećenog sluha i govora „11. maj“ Jagodina.

Ostali naslovi

Janaf planira da obustavi transport nafte NIS-u zbog sankcija Rusiji
Srpska ekonomija
Jadranski naftovod (Janaf) saopštio je da sankcije Rusiji obuhvataju ugovor o transportu sirove nafte zaključen sa srpskom kompanijom NIS. Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije analizira sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte NIS-u JANAF-om
Međunarodni tender za uklanjanje potopljene nemačke flote iz Dunava
Srpska ekonomija
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Republike Srbije saopštilo je da je danas u Službenom listu Evropske unije objavljena informacija o sprovođenju javne nabavke za izbor izvođača radova na realizaciji projekta „Uklanjanje potopljene nemačke flote iz Drugog svetskog rata iz Dunava“
Čišćenje divlje deponije u Malom Mokrom Lugu, osamdesete od početka godine
Srpska ekonomija
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić obišao je danas nelegalnu deponiju u Malom Mokrom Lugu koju od jutros uklanjaju radnici „Gradske čistoće”. Vesić je tom prilikom precizirao da je ovo osamdeseta „divlja” deponija koja se uklanja od početka godine, ali da ih, nažalost, u gradu ima dosta i da se često iznova stvaraju na istim mestima
Bečki uskršnji bazari od 1. aprila
Srpska ekonomija
U Beču se otvaraju uskršnji bazari od 1. aprila 2022. godine. Ukupo 200 štandova na četiri različite lokacije biće zaduženi za širenje uskršnje atmosfere među posetiocima. U ponudi će biti kreativni uskršnji pokloni, šarena jaja i različite poslastice
Od 8. aprila direktna avio linija Beograd-Tel Aviv
Srpska ekonomija
Izraelska avio-kompanija Arkia (Arkia) obnoviće direktne letove za Beograd od 8. aprila. To je najavljeno na sastanku ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjane Matić i ministra turizma Izraela, Joela Razvozova (Yoel Razvozov) kada je potpisan i  Sporazum o saradnji u oblasti turizma između Srbije i Izraela
Unapređenje zaštite od požara sa fokusom na ranjivim grupama
Srpska ekonomija
Ministar unutrašnjih poslova u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin prisustvovao je u Subotici, zajedno sa ministarkom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darijom Kisić, predstavljanju pilot projekta koji za cilj ima unapređenje zaštite od požara stanovništva, sa fokusom na ranjivim grupama
Najskuplja vikendica u Srbiji prodata za 600.000 evra
Srpska ekonomija
Seoske kuće i vikendice traže se u čitavoj zemlji, a tome je najviše doprinela pandemija, jer su mnogi poželili da imaju svoj kutak u kojem mogu da se opuste i osećaju bezbedno. Ivana Štrbac iz Republičkog geodetskog zavoda kaže za RTS da je prodaja kuća skočila za 32 odsto u odnosu na prošlu godinu, a da se prodaja stanova povećala za 28 odsto
Razmatraju se mogućnosti u slučaju prekida isporuka nafte JANAF-om
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da ovo ministarstvo analizira sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte NIS-u Jadranskim naftovodom (JANAF)
Arheološko blago Vodene kapije, skoro vek zatrpano zbog pruge, ponovo vidljivo javnosti
Srpska ekonomija
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture sprovodi zaštitna arheološka istraživanja Vodene kapije na priobalnom bedemu Beogradske tvrđave, u saradnji sa Arheološkim institutom – Beograd i Javnim komunalnim preduzećem „Zelenilo – Beograd”, izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić
Novi udžbenički kompleti za nastavu na albanskom jeziku
Srpska ekonomija
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je da je odobrilo još 19 udžbenika i udžbeničkih kompleta na albanskom jeziku za osnovne škole, čime su na raspolaganju ukupno 49 udžbeničkih jedinica na albanskom jeziku i 24 udžbenika za predmet Srpski kao nematernji