“Danas slavimo prijateljstvo, saradnju, podršku i zajedništvo dva naroda, a posebno slavimo žene koje jesu stub tog zajedništva. Različitosti nas spajaju. Prošle godine smo obeležili 250 godina od kada su Slovaci i Slovakinje došli na ove prostore. A pitanja zajedništva, mira, saradnje i slobode posebno su značajna u ovim vremenima”, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović.
Ona je, prilikom posete prvoj koloniji pletenja u Staroj Pazovi, rekla da je značajno da svi zajedno radimo na stvaranju jednakih uslova i da podržavamo žene u preduzetništvu.
“Drago mi je da smo njih 917 uposlili, kroz zajednički projekat “1.000 žena”. Žene čuvaju našu tradiciju podsećajući nas ko smo i kako treba da izgleda budućnost koju gradimo za generacije koje dolaze. Ovo je izazovno vreme za sve nas. I zato je važno da još više obratimo pažnju na ženski pogled na svet i na ženske principe, jer nam to donosi mir, odgovornost i stabilnost. Od osnivanja Koordinacionog tela 2014. godine borimo se da stvorimo jednake uslove za politički, ekonomski, kulturni život i muškaraca i žena, gde su žene posebno diskriminisane i gde postoje stereotipi koji onemogućavaju ostavrivanje veće rodne ravnopravnosti. Hvala i medijima, važan ste nam partner u toj borbi”, zaključila je Mihajlovićeva.
Ambasador Slovačke u Srbiji Fedor Rosoha izjavio je da ovakav vid susreta i razmena iskustava i znanja u velikoj meri doprinosi upoznavanju diplomatskog kora i šire javnosti sa kulturnim bogatstvom Srbije.
“Tome doprinosi i slovačka nacionalna manjina i zato smo danas u Staroj Pazovi. Rukotvorine vrednih Slovakinja širom Vojvodine svedoče bogatstvu i šarolikosti unikatnih ručnih radova, koji doprinose i afirmaciji naših žena, prikazanih i na fotografijama Pavela Surovog”, rekao je Rosoha.
Violeta Jovanović, direktorka NALED-a i predsednica Etno-mreže, u čijoj organizaciji je upriličena i izložba fotografija Pavela Surovog, rekla je da je Stara Pazova opština sa dobrom poslovnom klimom i da je cilj i ove kolonije da slavimo žene i nasleđe.
“Još jedan cilj kolonije je da slavimo 250 godina suživota naših naroda na ovim prostorima. Zato smo i odabrali elemente tradicionalne slovačke nošnje, sa ciljem da se ove vrednosti sačuvaju. Do sada smo organizovali 18 kolonija širom Srbije, kako bismo stare tradicionalne tehnike i znanja sačuvali, a prikazali javnosti naše kulturno nasleđe koje može biti pokretač ekonomskog razvoja i osnaživanja žena. Posebna zahvalnost potpredsednici Mihajlović, koja nas u tome neumorno podržava”, izjavila je ona.
Marina Savić, zamenica predsednika Opštine Stara Pazova, rekla je da se u ovoj opštini privreda ubrzano razvija i zahvalila NALED-u što je prepoznao potencijal Stare Pazove u očuvanju tradicije i negovanju multikulturalnosti.
“Verujem da ćemo i kroz koloniju pletenja motiva sa tradicionalne slovačke nošnje iznedriti proizvode po kojima ćemo biti prepoznati”, rekla je ona.
Ataše za obrazovanje i kulturu u Ambasadi SAD u Srbiji, Holi Zardus, rekla je da je svaka ova rukotvorina otisak umetnosti i govori o istoriji Srbije.
“Zbog toga američka ambasada podržava ovakvu vrstu razvoja, posebno kako bismo mogli da osnažimo žene koje su iza ovih radova. Velika zahvalnost ženama na napor koji ulažu, da slavimo kulturno nasleđe, ali i žene Srbije”, izjavila je ona.