Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Otvorena nova zgrada Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu

Bograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić prisustvovali su danas otvaranju nove zgrade Fakulteta organizacionih nauka, čiju je izgradnju Vlada finansirala sa približno devet miliona evra.

Brnabić je istakla da je FON uvek bio jedan od fakulteta za koje je postojalo najveće interesovanje za upis, podsetivši na to da je ovom fakultetu nedostajao prostor, zbog čega je Vlada odlučila da gradi novu zgradu.

Ona je ukazala na to da su u okviru prvog kredita od EIB za ulaganje u obrazovanje i inovacije izgrađeni naučno-tehnološki parkovi u Beogradu, Novom Sadu i Nišu i da su izgrađene dodatna zgrada Elektronskog fakulteta u Nišu i nova zgrada FON-a.

To je učinjeno u cilju jačanja i proširivanja kapaciteta naših fakulteta kako bi mogli da školuju što više studeneta, koji će sutra moći da doprinesu razvoju i konkurentnosti naše zemlje, naglasila je premijerka.

Brnabić je rekla da je poslednja izgrađena zgrada za neku obrazovnu instituciju bila zgrada Farmaceutskog fakulteta, koja je podignuta 1991. godine, što govori o tome koliko smo bili bez ulaganja u obrazovanje, kapacitete i infrastrukturu, a bez toga nema ni uspešnije, ni konkurentnije privrede u Srbiji.

Predsednica Vlade je izrazila nadu da će od sada i ulaganje u visoko obrazovanje ići lakše i brže, dodajući da nova zgrada FON-a omogućava upis između 25 i 30 odsto više studenata nego 2018. godine, a toliko će biti jača i naša ekonomija.

Prema njenim rečima, Vladi predstoji i izgradnja zgrade Instituta Biosens u Novom Sadu, Centra izvrsnosti u Kragujevcu, Naučno-tehnološkog parka u Kruševcu.

Ružić je naveo podatak da je gotovo devet miliona evra uloženo u više od 6.000 kvadratnih metara novog prostora i dodao da to što su upravo studenti FON-a ove godine dobili Svetosavsku nagradu, ali i pobedili mnoge svetske fakultete, govori o tome kakav potencijal ima naša zemlja.

Dekan FON-a Milan Martić istakao je da je FON već dvadesetak godina vodeći fakultet u oblasti informacionih sistema, menadžmenta i organizacije i da je interesovanje za upis na sva tri nivoa veoma veliko.

On je rekao da je jedan od preduslova za razvoj fakulteta bio odgovarajući prostor, pri čemu je izrazio zahvalnost Vladi Srbije na novoj zgradi.

Šef Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Aleksandar Bragonzi pohvalio je to što je u Srbiji jedan deo kredita od 200 miliona evra utrošen na unapređenje i nadogradnju postojećih obrazovnih institucija.

Time se omogućavaju bolji uslovi za obrazovanje, a to podstiče konkurentnost i razvoj koji će omogućiti Srbiji da se nosi bolje sa izazovima u budućnosti, zaključio je on.

Ostali naslovi

Nataši Kovačević Stojaković uručen francuski Nacionalni orden za zasluge
Srpska ekonomija
Ambasador Francuske u Srbiji, Pjer Košar (Pierre Cochard) svečano je u rezidenciji Republike Francuske uručio Nacionalni orden za zasluge Nataši Kovačević Stojaković, proslavljenoj košarkašici. Dobitnicu je ambasador u svom govorio nazvao « inspiracijom » i « ambasadorkom francusko-srpskog prijateljstva…
Vršac u bojama proleća
Srpska ekonomija
U Vršcu će se od 15. do 17. aprila održati Sajam cveća. Centar grada obojiće u boje proleća preko 60 izlagača cveća, ukrasnog rastinja, semenske robe i opreme, koji će Vrščanima i posetiocima sajma ponuditi po povoljnijim cenama sve što je neophodno za njihova dvorišta, bašte i terase.
Upis dece u predškolske ustanove preko portala eUprava
Srpska ekonomija
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Republike Srbije saopštila je da su u februaru počeli ovogodišnji konkursi za upis dece u predškolske ustanove, pri čemu roditelji sve poslove oko upisa mogu elektronski da završe zahvaljujući usluzi eVrtić na portalu eUprava
Edukacija Čisto i sigurno održana na Zlatiboru
Srpska ekonomija
U kongresnoj sali Inovacionog biznis centra na Zlatiboru je održana edukacija „Čisto i sigurno". Namenjena pružaocima turističkih usluga, među kojima su hoteli, odmarališta, hosteli, privatni smeštaj registrovan u sistemu e-turista, restorani, objekti kulturnog nasleđa, kao i drugi zaposleni koji učestvuju u formiranju turističkog proizvoda
Pojačana kontrola organizovanog prevoza dece autobusima
Srpska ekonomija
Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da će u cilju zaštite bezbednosti dece i nastavnog osoblja u narednom periodu kontrolisati da li prevoznici poštuju odredbe Pravilnika o načinu obavljanja organizovanog prevoza dece, imajući u vidu to da predstoji period učestalijih ekskurzija i rekreativnih nastava
Kontrola kvaliteta vazduha preko aplikacije Beoeko
Srpska ekonomija
Povremeni skokovi koncentracije zagađujućih materija u vazduhu u pojedinim delovima grada posledica su vremenskih uslova i temperaturne inverzije, odnosno velike razlike dnevnih i noćnih temperatura vazduha, izjavila je sekretarka za zaštitu životne sredine Ivana Vilotijević
Srbija posvećena ispunjenju globalnih ciljeva održivog razvoja
Srpska ekonomija
Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Irena Vujović otvorila je prve Nacionalne konsultacije o životnoj sredini, u okviru priprema Srbije za učešće na globalnoj konferenciji planiranoj za jun ove godine, “Stokholm+50: zdrava planeta za prosperitet svih – naša odgovornost, naša prilika”
PKS povezuje arhitekte, inženjere i kompanije
Srpska ekonomija
Udruženje za građevinsku industriju Privredne komore Srbije organizovalo je drugi u nizu skup arhitekata, inženjera i kompanija koje su predstavile svoje proizvode počev od kuhinjskih ploča, preko građevinskih blokova do rešenja za pametne kuće
Od EU za oporavak zdravstva Srbije od pandemije blizu 12 miliona evra
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije i nacionalni IPA koordinator Jadranka Joksimović potpisala je u ime Srbije Sporazum o poveravanju, kojim je Evropska unija našoj zemlji bespovratno dodelila 11.968.276 evra iz Fonda solidarnosti EU, za finansiranje hitnih aktivnosti u borbi protiv COVID-19, kao i za sprovođenje ostalih mera u oporavku srpskog zdravstvenog sistema
Za dolar 108,8479 dinara
Srpska ekonomija
Indikativni kurs dinara prema dolaru je 108,8479 dinara za dolar