Privredna komora Srbije (PKS) pruža aktivnu podršku razvoju preduzetništva u Srbiji kako kroz svakodnevnu komunikaciju sa kompanijama i nadležnim institucijama tako i kroz predstavljanje raspoloživih programa namenjenih osnaživanju preduzetnika, rekla je Branislava Simanić, direktorka Sektora za preduzetništvo PKS na skupu "Dan otvorenih vrata za preduzetnike" na kojem su predstavljeni aktuelni pozivi i programi podrške privredi.
Simanić je pozvala više od 80 prisutnih kompanija i preduzetnika da se uključe u aktivnosti Sekcije za žensko i omladinsko preduzetništvo, kao i da iskoriste besplatne usluge koje nudi Privredna komora Srbije poput učešća na sajmovima, povezivanja sa poslovnim parterima, izrade biznis planova i edukacije, saopštila je PKS.
Aleksandra Vučetić iz Ministarstva privrede rekla je da je ove godine ministarstvo odvojilo 2,5 milijardi dinara za programe podrške preduzetništvu koja su namenjena početnicima u poslovanju, ženama preduzetnicama i mladima kao i daljem razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća. Dodala je da se ove godine očekuje 1.050 zahteva, te najavila da će biti realizovana i investiciona linija za preduzetnike koja će se finansirati iz sredstava Evropske investicione banke, a sprovodiće se preko Fonda za razvoj.
Navela je da je prvi program podrška malim preduzećima za nabavku opreme i za koji ukupno raspoloživa bespovratna sredstva iz budžeta iznose 1,9 milijardi dinara uz dodatna sredstva iz pretpristupnih fondova EU u vrednosti od 10 miliona evra. Očekuje se da će poziv za ovaj program biti otvoren krajem marta ili početkom aprila a novo je to što će korisnici ovih sredstava biti oslobođeni plaćanja pdv-a i carine za nabavljenu opremu.
Drugi program je za podsticanje preduzetništva kroz razvojne programe, a za koji je odvojeno 350 miliona dinara, gde se deo sredstava daje bespovratno iz budžeta a deo iz kredita Fonda za razvoj.
Treći je namenjen početnicima u poslovanju, koji uspešno postoji od 2016. godine i za njega je opredeljeno 150 miliona dinara bespovratnih sredstava iz budžeta. Četvrti program podrške namenjen je ženama preduzetnicama i mladima do 35 godina starosti za koji je namenjeno 100 miliona dinara u vidu grantova, a preostali iznos investicionog ulaganja firmi, kao i kod ostalih programa finansiraće se iz kredita Fonda.
Kod programa namenjenih ženama jedan od uslova je da žena osnivač i zakonski zastupnik a u firmi koja ima više vlasnika, većinski udeo, dakle minimum 51 odsto, mora biti u vlasništvu jedne ili više žena.
Kada je reč o mladima uslov je da osnivač i zakonski zastupnik bude fizičko lice do 35 godina starosti a u firmama a u firmama sa više vlasnika, većinski udeo mora biti u vlasništvu jednog ili više fizičkih lica starosti do 35 godina.
Programe podrške predstavili su i predstavnici Razvojne agencije Srbije, Nacionalne službe za zapošljavanje kao i Fonda za razvoj RS. Programi podrške pokrivaju najrazličitije oblasti od kupovine opreme, obuka, zapošljavanja osoba sa invaliditetom kao i pomoći u promociji na inostranim tržištima kroz razvoj izvoznih biznis planova, uključivanje u lance dobavljača međunarodnih kompanija kao i nastupa na sajmovima.