Kina postaje značajan investitor u Sloveniji, uglavnom preko svojih filijala i kompanija u Luksemburgu, sa investicijama od oko 300 miliona evra. Kina se u 2020. svrstala među osam najvažnijih uvoznih partnera Slovenije. Kina je u 2019. godini zauzela 15. mesto na listi najvažnijih stranih direktnih investicija u Sloveniji sa potencijalom za budući rast, saopštio je Slovenačko-kineski poslovni savet na predstavljanju istraživanja o kineskim investicijama u Sloveniji, piše SEEbiz.eu.
Prijavljene kineske direktne strane investicije su značajno porasle, posebno 2018. godine, kada je Hisense preuzeo Gorenje, pokazalo je istraživanje o kineskim investicijama u Sloveniji. Među najistaknutijim kineskim investicijama u Sloveniji su, pored Gorenja, Fotona, Outfit7, Tam-Europe, Elaphe, Dinos, Javna rasvetljava, Acies Bio, Hotel Kompas i Lovec i Arctur. Zbog male veličine slovenačke privrede, slovenačke investicije su relativno manje važne za kinesku privredu. Ipak, nekoliko slovenačkih kompanija ima ulaganja u drugu po veličini svetsku ekonomiju, među kojima su Alpina, Cablek, Cosilab, Devesoft, Domel, Donit Tesnit, Gostol TST, Pipistrel, EKVB, Hidria, Krka, Le-Tehnika, TT Okroglica, Unior u Vip Virantu.
U periodu 2016-2020, vrednost uvoza iz Kine u Sloveniju rasla je u proseku za 15,7 odsto godišnje. U 2020. godini uvoz je iznosio 1,37 milijardi evra, a Kina se svrstala među osam najvažnijih uvoznih partnera naše zemlje. Pored toga, Slovenija je bila drugi najvažniji uvozni partner van EU (prva je bila Švajcarska). Samo u odnosu na 2020. godinu, uvoz je porastao za 17,8 odsto uprkos antikrunskim merama, uglavnom kao rezultat uvoza različite zaštitne opreme i medicinskih sredstava. Najveći uvoz robe u 2020. godini bile su električne mašine i oprema, audio i video oprema (357 miliona evra ili 26 odsto ukupnog uvoza) i proizvodi organske hemije (245 miliona evra ili 18 odsto ukupnog uvoza).
Pandemija covida-19 takođe nije negativno uticala na slovenački izvoz u Kinu, koji je 2020. porastao prvi put od 2017. godine, za 5,9 odsto na godišnjem nivou. U 2019. godini, za koju su istraživači imali podatke, izvoz robe u Kinu bio je oko četiri puta manji od uvoza iz Kine. Slovenija je u Kinu izvezla robe i usluge u vrednosti od 265 miliona evra, što predstavlja tri odsto ukupnog slovenačkog izvoza u zemlje koje nisu članice EU.