Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Joksimović sa koordinatorima pregovaračkih klastera

Beograd
Srpska ekonomija

Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije i glavni pregovarač Jadranka Joksimović razgovarala je danas sa koordinatorima šest pregovaračkih klastera o daljim aktivnostima u procesu pristupanja naše zemlje Evropskoj uniji.

Joksimović je istakla da je u veoma složenim i izmenjenim geopolitičkim i geoekonomskim okolnostima u Evropi Srbija pokazala privrženost evropskom poretku mira i temeljnim principima međunarodnog prava.

Ministarka je ukazala na to da naša država, i pored izbornog ciklusa, nije nijednog trenutka zapostavila reformske aktivnosti iz pregovaračkog procesa.

Ona je naglasila da je Srbija postigla značajan rezultat nakon što je, prema izveštaju Grupe država protiv korupcije Saveta Evrope (GREKO), objavljenom prošle nedelje, potvrđeno da je naša zemlja usklađena sa preporukama iz njihovog poslednjeg izveštaja o evaluaciji.

Ispunjenje preporuka – osam od ukupno 13 u celosti i pet delimično - u velikoj meri podrazumeva dostizanje antikorupcijskih standarda Saveta Evrope i to je veoma pozitivan rezultat i za građane Srbije, ali i važan korak napred u pristupnom procesu, ocenila je ministarka.

Prema njenim rečima, uz ranije usvajanje ustavnih amandmana, to istovremeno predstavlja i ispunjenje prelaznih merila u Klasteru 1 - Osnove, koji najviše utiče na celokupan pregovarački proces.

Joksimović je navela da će i delimično realizovane preporuke biti sprovedene u potpunosti usvajanjem svih relevantnih propisa koji će pratiti novoosvojene odredbe Ustava o organizaciji pravosuđa, a nakon formiranja nove vlade.

Na sastanku je izraženo zajedničko uverenje da će ocene GREKO, sadržane i u redovnom godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije i u izveštajima EK o vladavini prava u našoj zemlji, jasno pokazati kontinuitet pozitivnih rezultata u vladavini prava, koji ovog puta, dodatno, imaju i formalnu međunarodnu potvrdu kvaliteta.

Koordinatori su izvestili o svim aktivnostima na dostizanju merila za otvaranje ostalih klastera. Kako je rečeno, za Klaster 3 koji sadrži osam poglavlja, a koji se tiče inkluzivnog rasta i konkurentnosti, ispunjeni su svi kriterijumi za otvaranje, dok su u toku pripreme kako bi Klaster 5 - Resursi, poljoprivreda i kohezija, takođe, bio spreman za početak formalnih pregovora.

Na sastanku je bilo reči i o koordiniranom izveštavanju EK i zemalja članica u vezi sa svim preduzetim aktivnostima, posebno u svetlu činjenice da će u maju EK sačiniti neformalni polugodišnji izveštaj o reformama u oblasti vladavine prava.

Ostali naslovi

Neće biti produžetka roka za eFiskalizaciju
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali obišao je danas „Lidl“ supermarket na Vidikovcu kako bi se uverio u funkcionisanje novog sistema eFiskalizacije koji je uveo taj trgovinski lanac, potvrdivši da neće biti produženja roka za uvođenje novog modela fiskalizacije.
Snabdevanje srpskog tržišta preko Jadranskog naftovoda i posle 15. maja
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas u Novom Pazaru da je Vlada izmenama Uredbe o ograničenju visine cena naftnih derivata zaštitila tržište i potrošače u Srbiji
Utvrđene najviše maloprodajne cene derivata nafte od 8. do 15. aprila
Srpska ekonomija
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije saopštilo je da će danas, od 15 časova, evro dizel koštati 196,4 dinara za jedan litar, dok će cena evro premijuma bmb 95 biti 174,20 dinara
Cilj Vlade izgradnja auto-puteva, ali ne na štetu građana
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa građanima koji su izrazili nezadovoljstvo zbog načina eksproprijacije prilikom izgradnje auto-puteva u Republici Srbiji
Rad na razvoju turističkih potencijala Srbije
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Tatjana Matić izrazila je, prilikom otvaranja konferencije „Uzakrota Balkans 2022“, očekivanje da će se turistički sektor Srbije u potpunosti podići zahvaljujući aktivnostima usmerenim na razvoj turističkih potencijala i unapređenju saradnje na međunarodnom nivou
Ministarstvo zdravlja nabavlja najsavremenije aparate za zračnu terapiju
Srpska ekonomija
Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da je to ministarstvo danas zaključilo ugovor o nabavci najsavremenijih aparata za spoljašnju zračnu terapiju – linearnih akceleratora najnovije generacije, sa ciljem zamene dotrajalih uređaja u radioterapijskim centrima
Najbolje službe za katastar nepokretnosti
Srpska ekonomija
Odeljenje službe za katastar nepokrenosti u Čačku, odsek Novi Sad 3 i grupa Guča najuspešnije su službe za katastar nepokretnosti (Odeljenja, Odseka i Grupa). Na rang listi radne uspešnosti Odeljenja za katastar vodova za prvi kvartal ove godine prednjače odeljenja u Beogradu i Novom Sadu
Intenzivan rad na svim infrastrukturnim projektima u zemlji
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Tomislav Momirović istakao je danas, obilazeći radove na obilaznici oko Beograda – na sektoru 5 kod tunela Straževica, da se nastavlja  intenzivni rad na svim infrastrukturnim projektima u Srbiji
Škole obeležavaju Dan sećanja na Dositeja Obradovića
Srpska ekonomija
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije saopštilo je da je u dopisu upućenom direktorima škola u Srbiji navedeno da se Dan sećanja na Dositeja Obradovića ove školske godine nalazi u kalendaru važnih datuma koji se obeležavaju u školama u sedmici od 11. do 15. aprila
Jača pritisak inflacije na privredu i građane u regionu i svetu
Srpska ekonomija
Rast globalnih cena naftnih derivata znatno utiče i na inflatorne pritiske u Sloveniji i Austriji gde se beleži skok cena u brojnim sektorima, prognoze privrednog rasta se revidiraju, dok visina javnog duga i nivoi deficita državnih kasa rastu