Rast globalnih cena naftnih derivata znatno utiče i na inflatorne pritiske u Sloveniji i Austriji gde se beleži skok cena u brojnim sektorima, prognoze privrednog rasta se revidiraju, dok visina javnog duga i nivoi deficita državnih kasa rastu.
U novoj analizi Info servisa predstavništava Privredne komore Srbije u Evropi i svetu, donosimo informacije o uticaju ukrajinske krize na slovenačku, italijansku, austrijsku, hrvatsku, izraelsku, nemačku, belgijsku i privredu UAE, kao i o situaciji u kineskom gradu-luci Šangaju gde se nastavlja fazno zatvaranje grada zbog korona virusa. Više o ovim i drugim temama u dokumentu Info servis predstavništava PKS.
Blagi optimizam uliva podatak iz Slovenije gde se u prvom kvartalu ove godine beleži rast prihoda u državni budžet - u odnosu na prošlu godinu slilo se oko tri milijarde evra, što je za 27,1 odsto više nego u istom periodu 2021. Međutim, uticaj rasta cena naftnih derivata na inflaciju ne jenjava pa su teme razgovora zvaničnika Slovenije i Hrvatske fokusirane na mogućnost isporuke gasa u Sloveniju preko Krka, objavla je PKS.
Pogled privrednika uperen je i ka Kini gde se zbog pandemisjke situacije u Šangaju nastavlja fazno zatvaranje ovog, u svetskim razmerama važnog lučkog grada, pa se prognozira kašnjenje u isporukama robe širom sveta i do mesec dana.
Kako bi ublažili posledice ukrajinske krize, kao deo ofanzive internacionalizacije koja se sprovodi pod nazivom „go-international“, Federalno ministarstvo za digitalizaciju i poslovni ambijent Austrije i Privredna komora Austrije kreirali su paket podrške za pogođene kompanije u toj državi.