Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović učestvovala je danas u predstavljanju projekta za pravednu zelenu tranziciju i dekarbonizaciju srpske privrede i industrije, koju će sprovoditi UNDP, uz finansijsku podršku Vlade Japana i u partnerstvu sa resornim ministarstvom i Ministarstvom zaštite životne sredine.
Mihajlović je tom prilikom istakla da proces zelene energetske tranzicije treba da se osnaži i ubrza, što podrazumeva investicije u izgradnju novih energetskih kapaciteta, zajednički rad na novim strategijama, edukaciju svih i pravednu tranziciju u kojoj niko neće trpeti.
Vlada je opredeljena za borbu protiv klimatskih promena, što znači da zaštita životne sredine i energetika više ne mogu ići odvojeno. Projekat koji danas predstavljamo šalje poruku da ne odustajemo od procesa zelene energetske tranzicije jer on predstavlja izvor nove nacionalne i energetske moći, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, mnoge zemlje su otišle daleko u tom procesu, ali je Srbija, koja je na početku tog procesa, pokazala da je aktivna u njemu, o čemu govori donošenje niza zakonskih rešenja.
Naime, kako je navela, reč je o Zakonu o klimatskim promenama, koji je pripremilo Ministarstvo zaštite životne sredine, kao i o setu modernih zakona iz oblasti energetike, uključujući prvi poseban Zakon o korišćenju OIE i novi Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.
Sada radimo na integrisanom energetskom i klimatskom planu i novoj strategiji razvoja energetike, koje ćemo verovatno imati do kraja godine, nakon javne rasprave i postignutog konsenzusa, jer ovi dokumenti nisu pitanje jednog ili nekoliko ministarstava, već svih građana, ukazala je Mihajlović.
Ona je naglasila da treba pojačati edukaciju svih, od Vlade, do građana, navodeći da su potrebne brže investicije u nove kapacitete koji će nam pomoći da budemo karbon neutralni, da korak po korak izlazimo iz prljavih tehnologija i visokih emisija ugljen-dioksida i uvodimo tehnologije koje čuvaju vazduh, zemlju, reke i daju sigurnu budućnost za generacije koje dolaze.
Takođe, kako je napomenula, važno je da tranzicija bude pravedna, da nijedan pojedinac ne trpi, već da taj proces omogući veći rast, nova radna mesta i viši standard.
Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap istakla je da je pravedna zelena tranzicija sastavni deo, a ne posledica procesa dekarbonizacije privrede.
UNDP će se, uz podršku Vlade Japana i u partnerstvu sa Vladom Srbije, pobrinuti za to da, uporedo sa zelenom transformacijom srpske privrede i društva, budu obezbeđene adekvatna podrška i pravedna tranzicija za regione, sektore i lokalne zajednice koje ekonomski zavise od intenzivnog korišćenja fosilnih goriva, posebno uglja, poručila je ona.
Ambasador Japana u Srbiji Takahiko Kacumata rekao je da je glavni cilj projekta da podrži pravednu tranziciju Srbije ka dekarbonizovanoj ekonomiji, objasnivši da će se to ostvarivati kroz definisanje i usklađivanje principa pravedne tranzicije u procesu zelene transformacije i dekarbonizacije privrede, kao i kroz podršku inovativnim biznis modelima i zelenim tehnologijama koji podržavaju ovaj proces.
Na skupu je učestvovala i pomoćnica ministarke zaštite životne sredine Sandra Dokić, koja je istakla da klimatska i energetska politika moraju da budu usklađene.
Cilj projekta „Podrška Nacionalno određenom doprinosu prema Sporazumu iz Pariza (NDCs) u cilju postizanja neto-nultih emisija i klimatski otpornog razvoja, kao odgovor na krizu klimatskih promena“ jeste da podstakne proces dekarbonizacije, odnosno napuštanja uglja kao dominantnog izvora za proizvodnju energije u Srbiji.
U okviru projekta, čija je vrednost 1.010.000 dolara, UNDP će podržati Vladu Srbije u izradi plana pravedne tranzicije ka niskougljeničnoj ekonomiji.
Takođe, UNDP će pozvati preduzeća iz javnog i privatnog sektora da predlože inovativna rešenja za dekarbonizaciju privrede i industrije, kao i za smanjenje zagađenja životne sredine. Pored toga, biće podržana i primena najboljih predloga u praksi.