Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je Srbija zemlja sa stabilnim javnim finansijama i ozbiljnom i odgovornom ekonomskom politikom, u čijem je fokusu podizanje životnog standarda građana.
Mali je, gostujući na Televiziji Informer, rekao da je Srbija i u doba najveće krize sačuvala makroekonomsku stabilnost i javne finansije i pokazala da ume da pobeđuje, a to je najvidljivije na polju ekonomije.
Potpredsednik Vlade je naveo da se ništa neće menjati u politici koja ostvaruje rezultate jer smo u godinama krize pokazali snagu i opravdanost politike koja se vodi.
Prema njegovim rečima, finansijske institucije poput Svetske banke, EBRD-a i MMF-a su potvrdile da je Srbija ostvarila izuzetan uspeh svih ovih godina, a jačanje imidža u svetu samo je dodatna potvrda svega toga.
Mali je, kao izuzetan rezultat, podvukao zadržavanje javnog duga na niskom nivou, ističući da smo sa vraćanjem duga po osnovu emitovanih obveznica u prošli petak, u vrednosti 95 milijardi dinara, spustili javni dug na svega 50,5 odsto udela u BDP-u, što je daleko niže od nivoa Mastrihta i mnogih drugih razvijenijih zemalja.
Takođe, kako je dodao, i rezultati u republičkom budžetu su dobri jer rastu prihodi od PDV-a, poreza na dobit i poreza na dohodak, pri čemu je planirani rezultat budžeta u prvih šest meseci bio minus od 95 milijardi dinara, a ostvarili smo plus od 15 milijardi dinara.
Ukupno 110 milijardi dinara je bolji rezultat od očekivanog. Veći su nam PDV, porez na dobit preduzeća i porez na dohodak, rekao je potpredsednik Vlade i dodao da se rast našeg BDP-a nastavlja.
Mali je naveo da je srpska ekonomija pokazala svoju veličinu u periodu pandemije i nakon nje kada je jednokratnim davanjima iz budžeta pomogla onima kojima je to bilo najpotrebnije.
Prema njegovim rečima, za lečenje dece obolele od retkih bolesti izdvaja se desetostruko više nego pre desetak godina, pri čemu su izdvajanja za te namene danas sto miliona evra.
Mali je, osvrćući se na rast plata i penzija, ukazao na to da je cilj da se ta primanja održe u realnim iznosima, u uslovima inflacije i dodao da se u tome do sada uspeva.
On je podsetio na to da će od 1. oktobra uslediti vanredno povećanje penzija od 5,5 procenata, a da će od 1. januara one rasti najmanje 14,5 odsto.
Potpredsednik Vlade je naveo da će prosečna penzija sa navedenim povećanjima iznositi 390 evra i dodao da je Vlada na putu da ostvari obećanje dato programom Srbija 2025. da prosečna penzija do kraja te godine bude 430 ili 450 evra, a prosečna plata 1.000 evra.
Mali je, izdvojivši beogradski metro kao veoma važnu investiciju, naveo da se već radi na Makiškom polju, a da su očekivanja da će do kraja godine ili početkom naredne krenuti da se buše prve četiri stanice – na Savskom trgu, u Požeškoj ulici, Sajmu i još jedna ulica blizu Makiškog polja.
On je naglasio da sve ide po planu i da će se paralelno sa prvom graditi i druga trasa metroa, izrazivši očekivanje da će Beograd do 2028. godine imati prvu liniju metroa.
Potpredsednik Vlade je, govoreći o organizaciji specijalizovane EKSPO 2027, rekao da smo uspeli da pobedimo u konkurenciji sa SAD, Tajlandom, Argentinom i Španijom, te da će Srbija 2027. godine biti centar sveta.
Mali je dodao da se očekuju predstavnici više od 100 zemalja, tri miliona posetilaca i direktan efekat od preko milijardu evra.
On je objasnio da će na lokaciji u Surčinu, iza bloka 45, biti izgrađeni novi deo grada – hoteli, stambeni objekti i stadion, i dodao da se sa radovima počelo, odnosno sa nasipanjem terena, i da će se prvo graditi komunalna infrastruktura.
Takvim ulaganjem, otvarate nove delove grada, privlačite investitore, razvijate ekonomiju. To je jedini održiv način, poručio je potpredsednik Vlade.