U procesu privlačenja investitora, jedinicama lokalnih samouprava od danas je na raspolaganju Registar investicionih lokacija, kao i neizostavna maksimalna podrška Republičkog geodetskog zavoda i njegovih servisa čiji su digitalni podaci potpuno besplatni, autoritativni, pouzdani i transparentni.
Ovo je rekao direktor RGZ-a mr Borko Drašković otvarajući konferenciju „Registar investicionih lokacija“, koja je održana danas u Narodnoj skupštini Republike Srbije povodom završetka trogodišnjeg projekta „Unapređenje poslovne klime u Srbiji“ vrednog dva miliona evra. Projekat je realizovao RGZ zajedno sa švedskom Agencijom za kartografiju, katastar i registraciju Lantmaterieta, uz podršku švedske Agencije za međunarodni razvoj i saradnju SIDA.
Mr Borko Drašković poslao je javni poziv privredi i lokalnim samoupravama da u budućnosti orjentišu donošenje odluka na osnovu informisanog odlučivanja zasnovanog na geoprostornim podacima koji dotiču svih 17 ciljeva održivog razvoja Agende 2030. Drašković je naglasio i da RGZ menja način poslovanja u cilju stvaranja transparentnog i digitalnog okruženja.
U prvom delu konferencije, koji je bio posvećen značaju saradnje između institucija, rečeno je da je Srpsko-švedski ekspertski tim napravio čvrst temelj za buduće domaće, ali i strane investicije u Srbiju. Karin Mek Donald, šefica grupe za razvojnu saradnju pri ambasadi Kraljevine Švedske u Srbiji, istakla je značaj intenziviranja međunarodne saradnje, posebno u aktivnostima koje se tiču stvaranja povoljnijih uslova za poslovanje. Iskazala je nadu da će ovakvi projekti dovesti do produbljivanja prijateljskih odnosa Srbije i Švedske. Šef Međunarodnog odeljenja Lantmaterieta Kraljevine Švedske Mikael Lilje irazio je nadu da će RGZ i ova agencija nastaviti i u budućnosti da sarađuju na realizaciji projekata od značaja za unapređenje preduzetništva u Srbiji.
U drugom delu konferencije, Matijas Rantanen, projektni menadžer švedske Agencije za kartografiju i registraciju i Nemanja Paunić, član projektne jedinice iz RGZ-a, predstavili su rezultate i mogućnosti Registra investicionih lokacija. Ovaj registar je najvažniji rezultat Projekta i predstavlja sveobuhvatnu bazu podataka o investicionim lokacijama prikupljenim na područjima 11 pilot opština. Cilj je, rečeno je, da sve jedinice lokalnih samouprava implementiraju podatke koji bi bili na raspolaganju potencijalnim investitorima. Osnovna funkcija ovog registra jeste omogućavanje potencijalnim investitorima da na digitalnoj platformi pronađu lokaciju koja im odgovara na osnovu željenih parametara i da direktno komuniciraju sa određenom jedinicom lokalne samouprave.
Generalni direktor Razvojne agencije Srbije Radoš Gazdić govorio je saradnji RAS-a i RGZ-a. Napomenuo je da oni investitorima predstavljaju most između lokalnih samouprava i institucija države Srbije. Ovaj projekat, naglasio je, daće novi impuls da se bolje predstavimo.
Pomoćnik direktora RGZ-a Darko Vučetić istakao je da je Registar investicionih lokacija predviđen kao jedan od najvažnijih segmenata budućeg e-prostora. Da bi ispunio sav potencijal koji poseduje, neophodno je uključenje svih lokalnih samouprava na teritoriji Republike Srbije.
- Razvijanje Registra predstavlja jednu u nizu aktivnosti u procesu razvoja privrede Republike Srbije i treba da doprinese jačanju ekonomije zasnovane na znanju i inovacijama – zaključio je Vučetić.
Konferenciji je prisustvovao i Danilo Cicmil, savetnik Predsednika Srbije za investicije.
Realizacija ovog projekta počela je u februaru 2019. godine Sporazumom o saradnji koji su potpisali tadašnji ambasador Kraljevine Švedske u Srbiji Jan Lundin i direktor RGZ-a mr Borko Drašković. Cilj projekta, jedinstvenog u Evropi i svetu, je uspostavljanje nacionalnog Registra investicionih lokacija. Na početku u projekat je bilo uključeno jedanaest lokalnih samouprava, da bi se kasnije pridružilo još sedam opština. Gradovi piloti projekta „Unapređenje poslovne klime u Srbiji“ su: Arilje, Bor, Valjevo, Vranje, Knjaževac, Požarevac, Pirot, Sombor, Ćuprija, Čačak, Zrenjanin, Velika Plana, Veliko Gradište, Kragujevac, Lapovo, Novi Sad, Niš i Šabac.