Ministarka državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Marija Obradović i novoizabrana direktorka Regionalne škole za javnu upravu (ReSPA) Maja Handjisk Trendafilov konstatovale su da ova regionalna inicijativa treba da se programski inovira kako bi bila bolji servis zemljama članicama, a njihove javne uprave bolji servis svojim građanima.
Obradović je poručila da je bitno da Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave funkcioniše iako je Vlada u tehničkom mandatu, posebno imajući u vidu da se saradnja sa ReSPA odvija dugi niz godina i što smo kao zemlja veoma zainteresovani za njen nastavak i dalje unapređenje.
ReSPA nije opštepoznata javnosti u regionu, ali su važni efekti onoga na čemu ona radi, istakla je ministarka, napominjući da Srbija želi da ojača svoju poziciju u ovoj regionalnoj inicijativi, i politički i kadrovski, imajući u vidu specifičnost svoje javne uprave, posebno na nivou lokalnih samouprava.
Prema njenoj oceni, dosadašnja saradnja sa ReSPA je bila dobra, ali potrebno je da u budućnosti bude manje birokratska, a više praktična, sa posebnim akcentom na evropski put regiona, što građanima treba učiniti vidljivijim.
Handjisk Trendafilov je izrazila zahvalnost Ministarstvu i resornoj ministarki na tome što prepoznaju ReSPA i mehanizme i instrumente koje ona poseduje i koje će staviti na raspolaganje državama članicama, sa ciljem da njihove javne uprave budu bolji servis svojim građanima.
Ona je istakla da kao novi direktor ReSPA želi da se organizacija programski inovira, posebno u oblasti evropskih integracija i implikacija koje ovaj proces ima na reformu javnih uprava u državama članicama ReSPA.
Takođe, od izuzetne je važnosti i da se dosadašnje dobre prakse predstave javnosti celog regiona, kao i da se ReSPA posveti u svom daljem radu onome zbog čega je i osnovana, a to je edukacija kadrova u javnoj upravi, kako bi se ojačali kadrovski kapaciteti u regionu.
Na sastanku je bilo reči i o potencijalnim modelima buduće saradnje Srbije i ReSPA, posebno na lokalnom nivou, kao i saradnji regionalnih škola i akademija za obuku državnih službenika kako međusobno, tako i sa relevantnim institucijama u zemljama članicama EU.
Srbija je u novembru prošle godine završila jednogodišnje predsedavanje ReSPA, koje je na 13. sastanku Upravnog odbora ove organizacije na ministarskom nivou ocenjeno kao uspešno, imajući u vidu da su u tom periodu sprovedene sve planirane aktivnosti, a pre svega uspešno odgovoreno na izazove pandemije.
Članice ReSPA su Albanija, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Crna Gora i Srbija, kao i predstavnici Evropske komisije, koji imaju svojstvo posmatrača.
Jedan od osnovnih ciljeva ove inicijative jeste podsticanje regionalne saradnje i usmeravanje pažnje na procese reforme javne uprave na Zapadnom Balkanu, navodi se u saopštenju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.