Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović poručila je danas, prilikom obeležavanja nacionalnog Dana rodne ravnopravnosti, da je važno da se borimo za jednake uslove za žene i muškarce, za generacije koje dolaze.
Mihajlović je istakla da Srbija od ove godine svakog 11. juna obeležava nacionalni Dan rodne ravnopravnosti, podsetivši na to da se pre 182 godine desio važan događaj – odobreno je obrazovanje ženske dece.
Žene od tog trenutka više studiraju, diplomiraju i doktoriraju, ali nije prestala njihova diskriminacija. Na ovaj važan dan šaljemo poruku da nećemo prestati da se borimo na tom planu, poručila je potpredsednica Vlade.
Kada smo formirali Koordinaciono telo znali smo da će biti puno problema i opstrukcija, ali smo svi zajedno napravili važne korake. Usvojili smo Zakon o rodnoj ravnopravnosti i jedni smo od retkih koji imaju rodno odgovorno budžetiranje i mere se sa članicama EU kroz Indeks rodne ravnopravnosti, napomenula je ona.
Još traje borba da platimo neplaćeni rad – to je onaj rad kada muškarac ode sa prijateljima, odmara se, uči nešto novo, a žena dva do tri sata radi u domaćinstvu, rekla je Mihajlović i dodala da, uprkos velikom zalaganju, još nije dovoljno postignuto u oblasti borbe protiv nasilja nad ženama.
Potpredsednica Vlade je navela podatak da je u poslednjih 14 godina 401 žena izgubila život u porodičnom i partnerskom nasilju, poručivši da na tom polju mora da se radi više i da svako od nas mora da učestvuje u toj borbi.
Moja poruka za 11. jun, važan dan za našu zemlju, jeste da ćemo učiniti sve da obrazujemo one koji misle da mogu da nas zaustave, tuku i sklanjaju samo zato što smo žene, istakla je Mihajlović.
Ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić ukazala je na važnost inicijative potpredsednice Vlade za uspostavljanje Dana rodne ravnopravnosti kako bi se učinili vidiljivim ženska volja, kreativnost i prava.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre istakao je da smo još uvek daleko od zajedničkog cilja, a to je da žene i muškarci budu ravnopravni na poslu i u životu.
On je naglasio da bi principi rodne ravnopravnosti trebalo da se uče od najranijih godina i da budu deo obrazovanja, pozdravivši inicijativu Koordinacionog tela da 11. jun bude datum obeležavanja rodne ravnopravnosti, koja je jedna od osnovnih vrednosti EU.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je važno raditi na podizanju svesti javnosti o rodnoj ravnopravnosti jer se mnoge žene i danas suočavaju sa različitim formama diskriminacije.
Imamo zadatak da u narednim godinama učinimo da žene i muškarci, dečaci i devojčice, budu istinski ravnopravni, poručila je Janković.
Na ovom skupu, na kojem je govorila i direktorka Kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović, dodeljena su i priznanja za unapređenje rodne ravnopravnosti u Srbiji istaknutim pojedincima.
Priznanja su uručena prof. dr Marijani Pajvančić za doprinos unapređenju javnih politika, praksi i uticaju na društvo, Miljani Pejić iz Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) za doprinos unapređenju položaja mladih iz perspektive rodne ravnopravnosti, kompaniji „Avon“ za doprinos unapređenju radnih prava žena i muškaraca i usklađivanju privatnog i profesionalnog života, glumcu Milanu Mariću za javno zagovaranje za unapređenje položaja žena i prof. dr Ivanki Popović za doprinos unapređenju rodne ravnopravnosti u akademiji i nauci.
Vlada Srbije usvojila je na sednici održanoj 27. oktobra 2021. godine, na inicijativu potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Odluku o ustanovljavanju Dana rodne ravnopravnosti, koji će se obeležavati 11. juna svake godine.