Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Štednja u domaćoj valuti i dalje isplativija od štednje u evrima

Narodna banka Srbije
Srpska ekonomija

Štednja stanovništva u domaćoj valuti krajem juna 2023. godine dostigla je svoj novi najviši nivo i iznosila je gotovo 109 milijardi dinara. Tokom jula nastavila je da raste i, prema operativnim podacima, premašila je 110 milijardi dinara. To je pokazatelj očuvanog poverenja u domaću valutu i bankarski sistem, čemu su doprinele očuvana finansijska stabilnost i relativna stabilnost kursa dinara prema evru.

Kao deo svoje strategije o dinarizaciji finansijskog sistema, Narodna banka Srbije afirmiše štednju u domaćoj valuti, ukazujući na njenu veću isplativost.

Analiza isplativosti štednje za period od poslednjih 11 godina (od juna 2012. do juna 2023. godine) ponovo dokazuje da je isplativije štedeti u domaćoj valuti i u kratkom i u dugom roku. Presudni faktori koji su doprineli takvom rezultatu jesu makroekonomska i finansijska stabilnost godinama unazad (relativno stabilan kurs dinara prema evru, devizne rezerve na rekordnom nivou), više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i neoporezivanje kamate na dinarsku štednju (dok se kamata na štednju u evrima oporezuje po stopi od 15%), mere monetarne i fiskalne politike, koje su pomogle da se sačuva makroekonomska stabilnost čak i u uslovima višegodišnje globalne krize (pandemija, energetska kriza, globalni rast inflacije, svetska geopolitička situacija).

I pored globalnih neizvesnosti prisutnih u poslednjih nekoliko godina, dinarska štednja raste, uz povećanje učešća dugoročnih depozita. U poslednjih 11 godina dinarska štednja je povećana preko šest puta i polovinom 2023. godine iznosila je 108,7 milijardi dinara. U isto vreme, devizna štednja je povećana za 76%, sa 7,9 milijardi evra na 13,9 milijardi evra.

Tokom prve polovine 2023. godine, očuvana je relativna stabilnost kursa dinara prema evru. Aprecijacijski pritisci koji su preovladavali od maja 2022. nastavljeni su i u 2023. godini. U ovoj godini (do kraja jula) Narodna banka Srbije je na deviznom tržištu neto kupila 2,4 milijarde evra, što se, kao ključni faktor, odrazilo na dalji rast deviznih rezervi na 23,1 milijardu evra krajem jula 2023. godine i predstavlja njihov najviši iznos krajem meseca od kada se prate podaci na ovaj način (od 2000. godine). Ovaj nivo deviznih rezervi pokriva preko šest meseci uvoza roba i usluga, što je dvostruko više od minimuma predviđenog međunarodnim standardima.

U poslednje tri godine Narodna banka Srbije i Vlada Srbije donele su niz mera s ciljem ublažavanja negativnih posledica globalne krize po privredu i stanovništvo, što je doprinelo očuvanju ukupne finansijske stabilnosti. Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima znatno je smanjeno od početka primene Strategije za rešavanje pitanja problematičnih kredita (od 2015. godine) i u maju je iznosilo oko 3%.

Uspeh Srbije u borbi sa svetskom krizom ogleda se i u zadržavanju kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB+ sa stabilnim izgledima, od strane rejting agencija Fitch Ratings i Standard and Poor’s, koje su kao najvažnije argumente za svoje odluke naglasile relativnu stabilnost deviznog kursa i kredibilitet monetarne i ukupne ekonomske politike. Usmerenost Srbije ka daljem sprovođenju strukturnih reformi potvrdio je i Međunarodni monetarni fond, koji je doneo odluku o uspešnom završetku prvog razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije, koji je podržan stendbaj aranžmanom.

Veća isplativost dinarske u odnosu na deviznu štednju

Najnovija polugodišnja analiza isplativosti štednje potvrđuje da bi štediša u domaćoj valuti na ulog od 100.000 dinara oročen na godinu dana i obnavljan godišnje u periodu od 11 godina na kraju perioda oročenja, u junu 2023. godine, dobio blizu 48.000 dinara (preko 400 evra) više od štediše koji bi na isti rok položio isti iznos u evrima (Tabela 1)

I dinarska štednja oročena na godinu dana koja nije obnavljana u prošlih 11 godina čak u 98 odsto posmatranih godišnjih potperioda bila je isplativija od štednje u evrima.

Na uloženih 100.000 dinara štediša koji je od juna 2022. godine štedeo u domaćoj valuti dobio bi u istom mesecu ove godine blizu 1.900 dinara više od štediše koji bi istovremeno oročio 100.000 dinara u evrima (Tabela 2).

Kada je reč o depozitima oročenim na tri meseca, štednja u dinarima bila je isplativija od štednje u evrima u 90 odsto tromesečnih potperioda, a kod štednje oročene na dve godine u svih 109 posmatranih potperioda. Praktično, u periodu od 11 godina bilo je isplativije štedeti u dinarima bez obzira na koji je rok oročena štednja.

Unapređenje dinarizacije finansijskog sistema Srbije biće prioritet Narodne banke Srbije i u budućem periodu, pri čemu praćenje i analiziranje štednje u domaćoj valuti ima važnu ulogu, saopštio je Sektor za monetarne i devizne operacije NBS.

Ostali naslovi

Nastavlja se Bojčinsko kulturno leto
Srpska ekonomija
Manifestacija „Bojčinsko kulturno leto” nastavlja se u subotu i nedelju, 19. i 20. avgusta, najavljeno je iz Kulturnog centra opštine Surčin. Organizatori pozivaju građane na sada već 12. po redu tradicionalnu manifestaciju, koja je otvorenog tipa za sve posetioce
Digitalni humanizam za još bolji kvalitet života u Beču
Srpska ekonomija
Digitalni humanizam i njegova implementacija glavna je tema ovogodišnje manifestacije „Dani digitalizacije“ (Digital Days 2023) u Beču, koja se održava 20. i 21. novembra u Tehničkom muzeju u Beču. Poseban naglasak biće stavljen na prezentaciju nove Digitalne agende Beča
Godišnja inflacija u Crnoj Gori u julu 6,9 odsto
Srpska ekonomija
Godišnja inflacija u Crnoj Gori u julu je iznosila 6,9 odsto, dok je na mesečnom nivou porasla za jedan odsto. Prema podacima Uprave za statistiku – Monstat, cijene proizvoda i usluga lične potrošnje od januara do jula ove u odnosu na isti period prošle godine, u proseku su bile više za 10,3%
Savska nakon rekonstrukcije postaje jedna od najatraktivnijih beogradskih ulica
Srpska ekonomija
Beograđani će tokom prve faze rekonstrukcije Savske ulice dobiti nova tramvajska stajališta u blizini zgrade stare Pošte. Radovi će, pored nove stanice gradskog prevoza, u narednim fazama obuhvatiti postavljanje novih trotoara, rasvete i sadnju bujnog zelenila. Savska će dobiti i kompletno novu prateću infrastrukturu. Predviđeno je da prva faza rekonstrukcije bude završena u novembru
U akciji pojačane kontrole saobraćaja otkriveno 32.348 prekršaja
Srpska ekonomija
Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je da su pripadnici saobraćajne policije kontrolisali više od 54.000 vozila tokom sedmodnevne akcije pojačane kontrole, koja je istovremeno sprovedena u 30 evropskih zemalja članica organizacije ROADPOL (evropska mreža saobraćajnih policija)
Univerzitet u Beogradu napredovao na Šangajskoj listi
Srpska ekonomija
Univerzitetu u Beogradu napredovao je na ovogodišnjoj Šangajskoj listi i zauzeo poziciju između 301. i 400. mesta, od rangiranih 1.000 univerziteta u svetu
APR objavio poslovanje privrede prema veličini privrednih društava
Srpska ekonomija
Preko polovine pozitivnog neto rezultata u 2022. godini ostvarila su velika privredna društva. Ova društva ostvarila su ukupan dobitak u iznosu od 455,8 milijardi dinara, koji je povećan za 66,1% u odnosu na 2021. godinu. Rast profitabilnosti praćen je povećanjem broja zaposlenih u ovom segmentu društva
RGZ organizuje Regionalnu konferenciju o katastru
Srpska ekonomija
U Beogradu će od 4. do 6. septembra biti održana XV po redu Regionalna konferencija o katastru i Nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka. Domaćin konferencije je Republički geodetski zavod. Moto konferencije je "Inspirisan izazovima"
Otvoren letnji eko kamp za mlade iz dijaspore u Lipovici kod Aleksinca
Srpska ekonomija
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u odnosima sa dijasporom Đorđe Milićević otvorio je „Eko kamp Lipovac 2023“, koji je u selu Lipovac kod Aleksinca okupio mlade iz dijaspore i regiona
U Srbiji dupliran broj mladih kupaca stanova
Srpska ekonomija
Republici Srbiji se smeši nova era na stambenom tržištu, kada je reč o starosnoj strukturi kupaca. Prema najnovijim podacima Republičkog geodetskog zavoda, beleži se impozantan porast udela kupaca stanova mlađih od 30 godina u ukupnom broju kupoprodaja stanova, označavajući snažan zaokret u svetu nekretnina