Na Nacionalnoj konferenciji povodom završetka projekta „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom COVID-19 u 18 lokalnih samouprava”, koji se sprovodi u okviru programa Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji” koji realizuje Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, predstavljeni su rezultati projektnih aktivnosti. One su se odnosile na neke od ključnih aspekata kvaliteta života, kao što su obrazovanje, informisanje i pristup čistoj vodi, a njihov opšti cilj jeste smanjenje dodatne ranjivosti muškaraca, žena i dece iz romske zajednice i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom Kovid-19. Projekat je realizovan od 1. jula 2021. do 30. juna 2022. godine u 18 lokalnih samouprava (Nova Crnja, Zvezdara, Kruševac, Kraljevo, Loznica, Bor, Niš, Vranje, Pirot, Vladičin Han, Stara Pazova, Kovin, Zrenjanin, Smederevska Palanka, Topola, Valjevo, Kanjiža i Alibunar), a ukupan broj korisnika projekta je više od 800 Roma i drugih marginalizovanih porodica.
Tokom godinu dana projekta „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom COVID-19 u 18 lokalnih samouprava” više od 470 učenika je dobilo stručnu i tehničku podršku školovanju, 10 škola je opremljeno sa 200 tableta, više od 800 porodica je informisano o imunizaciji i načinima sprečavanja širenja epidemije kroz podelu zaštitne opreme, više od 500 porodica u 10 podstandardnih naselja u sedam lokalnih samouprava dobilo je trajna rešenja za pristup vodi, a 10 odabranih lokalnih samouprava je dobilo neophodnu tehničku opremu.
Konferenciju je svojim obraćanjem otvorila ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić, koja je tom prilikom izjavila da je polje budućeg delovanja borba protiv rasizma i da je ovaj projekat doprineo u prevazilaženju određenih stereotipa i predrasuda u društvu.
- Naš posao se svodi na to da uključujemo Rome. Mi smo u ministarstvu odlučili da budemo alat kako Romima tako i svima onima kojima je stalo do izgradnje kulture ljudskih i manjinskih prava i do kulture dijaloga. Mi možemo uraditi sve da isključivanje smanjimo i da se Romi osete ravnopravno uključenim u sve segmente života. Jedine prepreke na tom putu su stereotipi i predrasude. Rezultati projekta su takvi da je jedan deo tih izazova prevaziđen – zaključila je Gordana Čomić.
Darija Kisić, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, istakla je da je romska populacija jedna od najranjivijih grupa na tržištu rada, zbog čega su mere i aktivnosti politike zapošljavanja posebno usmerene na tu kategoriju stanovništva. Takođe, prof. dr Kisić je objasnila da je posebna pažnja tokom pandemije COVID-19 bila usmerena na podršku najosetljivijim grupama, na koje se uticaj različitih faktora i kretanja u društvu najpre i osetio.
- U okviru mera aktivne politike zapošljavanja poseban akcenat je na zapošljavanju pripadnika romske populacije, a među tim merama su aktivno traženje posla, dodatno obrazovanje i obuke, finansijski podsticaji u vidu subvencija za otpočinjanje sopstvenog posla i zapošljavanje - navela je Darija Kisić.
Prisutnima se obratio i šef odeljenja za privrednu saradnju Ambasade Savezne Republike Nemačke u Srbiji Kristijan Šiling, koji je napomenuo da je pandemija najviše uticala na najugroženije i najsiromašnije grupe ljudi koji i dalje osećaju njene posledice.
- Zahvaljujući saradnji sa partnerima, Nemačka razvojna saradnja je uspela u nameri da adekvatno odgovori na pandemijsku krizu putem mera koje su uspešno implementirane. Kada je reč o sprovedenim merama, poput pristupa pijaćoj vodi, ona predstavlja samo jedan od dugoročnih ciljeva inkluzije svih marginalizovanih grupa koju želimo da postignemo na zajedničkom putu.
Ključni faktor za postizanje ovog cilja je partnerstvo sa lokalnim samoupravama, javnim komunalnim preduzećima, organizacijama civilnog društva, ministarstvima, Vladom, kao i sa krajnjim korisnicima. Zato ćemo nastojati da budemo istrajni u našem daljem pristupu i radu, kako bismo svim građanima omogućili da budu uključeni u zajednicu i da se osećaju kao deo iste – izjavio je Kristijan Šiling.
Ninoslav Jovanović, državni sekretar iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, naglasio je da pitanje inkluzije Roma nije samo pitanje socijalne dimenzije, već da je to pitanje ljudskih prava, prava na rad, na pijaću vodu i na uslove dostojne čoveka.
- Veoma važna komponenta je podrška u vodosnabdevanju, odnosno obezbeđivanje priključaka za vodu, kao i izgradnja kompletne vodovodne mreže na mestima gde je nije bilo. Ponosni smo i na činjenicu da je preko 500 učenika kroz projekat dobilo podršku mentora za vreme pandemije, kada smo donirali tablet računare i tehničku opremu za škole. Zahvaljujući značajnom programu koji će biti na snazi od ove nedelje, a koji razvijamo sa GIZ-om i sa Ambasadom Nemačke, 30 visokoobrazovanih Roma dobiće priliku da bude zaposleno u jedinici lokalne samouprave – rekao je Ninoslav Jovanović.
Daniela Funke, direktorka GIZ-a u Srbiji, istakla je da joj je drago kada se vide konkretni rezultati projekta, poput pristupa vodi, podršci u učenju, dobijanju potrebne pomoći u uslovima krize, zapošljavanju i pravnoj podršci.
- Oblast socijalne inkluzije i dalje predstavlja izazov, ali smo svedoci da je u 18 lokalnih samouprava pokazano kako ovaj projekat može da utiče na smanjenje ranjivosti Roma i drugih marginalizovanih grupa. Kako bismo postigli ovakve rezultate, zajedno sa našim partnerima, aktivno smo radili u 65 gradova i opština u Srbiji, sa 30 organizacija civilnog sektora, kao i 48 srednjih i većih kompanija. Program „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji” se zalaže i za smanjenje diskriminacije, rad sa socijalnim radnicima, nastavnicima, negovateljima, kako bi se obezbedio bolji pristup za ulazak u program socijalne podrške – zaključila je Daniela Funke.
Projekat je sproveo Generalni sekretarijat Vlade Republike Srbije kao pravni zastupnik Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, a partneri na realizaciji projekta bila su udruženja Centar za interaktivnu pedagogiju i Ekumenska humanitarna organizacija.
Zamenica generalnog sekretara Vlade Republike Srbije Tamara Stojčević je povodom završetka projekta „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom COVID-19 u 18 lokalnih samouprava” izjavila je da u Vladi Republike Srbije postoji veliki broj pripadnika romske nacionalnosti na visokim funkcijama, a da će ova Vlada nastojati da ih bude još više. Menadžerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije Dragana Jovanović Arijas zaključila je da je važno da svi budu solidarni i da je neophodna koordinacija svih aktera u rešavanju problema najranjivijih.